On-line povídání o sebedůvěře

Vítejte v „On-line povídání o sebedůvěře“

woman beauty portrait with flowers composite photo
MILUJTE SAMU SEBE! JE TO MOUDRÉ A ZDRAVÉ!

 

Téma sebedůvěry je to nejožehavější, se kterým jsem se ve své psychologické praxi setkávala.

Proto jsem se v roce 2012 rozhodla otevřít “On-line školu sebedůvěry” a celkem bylo otevřeno 5 běhů.

Nyní je toto povídání přístupné zde a přeji si, aby vám bylo k co největšímu užitku!

Někdy je těžké být na věci sama. Rozpoznat odkud začít, kudy se vydat. A právě proto jsem zde, s pokorou budu vaší průvodkyní!

Děkuji z za vaši důvěru!

Následujte svoji intuici, poslouchejte sama sebe a věnujte čas a energii tomu nejdůležitějšímu, co na světě máte – sama sobě. Začátky mohou jít občas ztuha, ale nevzdávejte to! Uvidíte, že za nějaký čas na sobě pocítíte změny a také vaše okolí na vás bude reagovat jinak… A dalším krokem je pak vytrvat!

Motto školy:

Mějte ráda sama sebe! Láska plodí lásku….

 


 

Sebeúcta, sebepřijetí, sebeláska a sebedůvěra jsou největší dary,

které pokud jsou promrhány,

pak se žena nemůže ve svém životě cítit dobře…

A teď už je to jen na vašem rozhodnutí,

zda zasadíte semínko a dáte mu vláhu a prostor pro jeho svobodu a radost růst…

 

krása


 

Nezapomínejte na to, kdo skutečně jste – láskyhodná bytost!

A jak řekl J. W. Goethe – “Budete-li si důvěřovat, budete vědět, jak žít!”


 

Když zaťuká příležitost, otevřete jí dveře…

Pojďme schůdek po schůdku scházet do hlubin naší duše,  hýčkat ji a milovat ji….

 

„Narodil ses s velkým potenciálem.

Narodil ses s dobrotou a důvěrou.

Narodil ses s ideály a sny.

Narodil ses s velikostí.

Narodil ses s křídly.

Nenarodil ses, aby ses plížil, tak to nedělej.

Máš křídla. Nauč se je používat a létej.“

RÚMÍ

 

Jedna rada pro začátek – začněte přes své tělo!

Někdy v sobě máme tolik nanesených nefunkčních informací od druhých, že ačkoliv toužíme po vyšším sebevědomí, nějak nám stále dělá potíže jej napřímit. A dost často umíme lépe ovládat své tělo než svou mysl. A proto vzít to od těla je velmi spolehlivý přístup, jak začít žít sebevědomě. Jde o to, všímat si svého postoje. Místo hrbatých zad si vždy v zrcadle či ve výloze zkontrolujte své rovné držení těla a nezapomeňte mít hlavu vzhůru. Možná to ze začátku nepůjde tak hladce, ale uvidíte, že vám rovná záda budou sympatičtější a sympatičtější ode dne ke dni…

 

 

Pojďme se společně krok za krokem opět navrátit ke svému přirozenému sebevědomí…

„Cesta existuje jen tehdy, když kráčíš“ J. Dušek


1. týden

Vítám vás! Čeká nás společných 6 týdnů, plných cvičení posilující vaši sebedůvěru. Doporučuji celý týden cvičení opravdu dodržovat. Chce to silnou vůli, odhodlání, ale zkrátka cvik dělá mistra – co říkáte?

 

Pojďte se společně krok za krokem opět navrátit ke svému přirozenému sebevědomí…

 

1. Nejdříve ze všeho vás požádám připravit si blok nebo si jej koupit… Také lze samozřejmě pracovat s jednotlivými papíry…

 

2. Napište si na papír škálu 0-10, kde 0 znamená “vůbec ne” a 10 “maximálně ano”:

A zkuste se zamyslet, jak moc se máte ráda. Zapište si číslo. Jde jen o zmapování, kde se právě nacházíte ohledně svého sebevědomí…

 

3. Dále si zkuste nakreslit přímku vašeho života a zaznamenejte si v jednotlivých úsecích života opět číslo vaší sebelásky:

Například:

0————–10 let

měla jsem se hodně ráda jako dítě – č.10

10————-15 let

tady už jsem ztrácela jistotu hlavně díky nedobrým školním výsledkům – č.7

15————22 let apod….

Jde o to, zmapovat si od začátku života, jaké jste měla sebevědomí a uvědomit si s čím byl spojený jeho pokles či opětovný nárůst. Je to taková “křivka” vaší sebedůvěry…

 

4. PŘESTAŇTE SE KRITIZOVAT!

Kritika vám momentálně k ničemu neslouží. Když si uvědomíte, že si v duchu říkáte, jak jste špatně pověsila prádlo nebo jak jste se špatně zachovala k dětem, uvědomte si své kritické myšlenky a rozhodněte se zkrátka, že se již přestáváte kritizovat. Protože vy jste láskyhodná žena, nezapomínejte na to!

Když se vám něco nepodaří, běžte k zrcadlu a řekněte si: „Stejně tě mám ráda.“ Pokud si nedokážete říci, že se máte ráda, pak najděte nějakou větu, které byste věřila – například “Stejně jsi šikovná holka…”, “V té chvíli jsi udělala to nejlepší, co jsi právě mohla…”, apod…

Když se vám něco podaří, pak se dívejte v zrcadle do svých očí a řekněte si: „Děkuji ti“.

 

 

5. Sranda cvičení pro každý den – choďte pevně ve svých botách a zadupejte si!

Když jdete po ulici, vnímejte svoji pevnou chůzi! Pokud zvedáte nohy a třeba si i zadupáte, posílíte tím svou rozhodnost a sebevědomí. Naopak když budete šourat nohama těsně nad zemí, budete se cítit unavená a nesebejistá…. A to není cesta k posílení sebedůvěry… My jsme ženy plné vitality a energie, která nás baví, viďte? Každý den si proto chvilku zadupejte! Jak píše C. Croos-Müller ve své knížečce “Hlavu vzhůru”: “A žádný stud, prosím: Není to nic hloupého, je to životně důležité proti špatné náladě a nejistotě. Dupání obzvlášť stimuluje nervová zakončení na chodidlech, je to něco jako poklepávací masáž. Tento podnět je nervovými drahami veden až do mozku a stimuluje tam oblasti, které zodpovídají za pozornost, bdělost a sílu. Stejnoměrný rytmus se přenáší i na jiné orgány, které potřebují pravidelný rytmus, například srdce – hned začne pracovat mnohem silněji. Díky tomu se cítíš svěže, máš dostatek sil a odvahy….”

 

 

dark-lady_17-1209121037

Tančete v rytmu své duše…

 

 


 

 2. týden

1. Seznam ocenění

Každé ráno si pište do bloku, co na sobě dokážete ocenit! Pokud není nic, co byste v současné době na sobě ocenila, pak si pište větu: ”Jsem na cestě k tomu, že na sobě začnu vidět něco k ocenění.” Ale věřím, že už jen vaše rozhodnutí jít si za svou sebedůvěrou, je veliký bod k ocenění! Toto cvičení vám velmi zdárně pomůže překlápět váš zvyk kritizovat se! Pomůže vám lépe na sobě vidět a v srdci cítit to, za co se sama dokážete ocenit! Toto cvičení vás jemně a zároveň pevně dokáže překlápět z negativního do pozitivního! Opravdu si udělejte každé ráno nebo každý večer chvilku a sepište si takový seznam ocenění toho, kdo jste! Nevadí, když se budou jednotlivé body každý den opakovat. Tím, že ze sebe budete vyzařovat to pozitivní, budou vás napadat další pozitivní záležitosti o vás! Když toto cvičení dělám na seminářích, nejdříve se cítí ženy zaražené, že nejsou zvyklé se ocenit a chválit, protože prý samochvála smrdí. Ze své zkušenosti v praxi však mohu potvrdit, že když o sobě říkáme dobré věci, cítíme se dobře, ale když se pochválit neumíme, pak se necítíme dobře. Co říkáte?

 

2. Rovná záda a úsměv

Kdykoliv si vzpomenete, zkontrolujte své tělo, zda stojíte rovně! Hlídejte si svoje rovná záda a k tomu úsměv! Když půjdete kolem zrcadla, srovnejte své držení těla a usmějte se na sebe. Úsměv je potvrzení vlastní sebehodnoty, tak sem s ním!… Když projdete kolem výkladní skříně, usmějte se na sebe. Kdykoliv sedíte u počítače, uvolněte svoje napětí v čele, ve svalech krční páteře, povolte ramena a co nejvíce narovnejte záda. Zkrátka mějte rovná záda a úsměv na rtech kdykoliv si vzpomenete! Lidský organismus neumí rozeznat přirozený a “umělý” úsměv a při každém z nich vylučuje do těla endorfiny – tzv. hormony štěstí, čímž zvyšuje imunitu a vůbec napomáhá k celkově vitálnějšímu stavu těla i mysli….

 

3. Sranda cvičení pro každý den – broukání

Toto je cvičení z knížky Claudie Croos-Müller “Hlavu vzhůru”. Tentokrát je to BROUKÁNÍ. “Broukat si může každý při každé příležitosti – při ranním vstávání, při oblékání, při jízdě autem, při vaření, ve sprše… Můžeš si broukat svoji oblíbenou písničku. Broukej si měkce a intenzivně, aby se tón rozšířil do celého tvého těla a aby všechno příjemně vibrovalo… Určitě víš, že kočky předou. I to je druh broukání. Předou, když se cítí dobře. Předení kočky vibruje celým tělem, vnímáš to i ty a cítíš se v tomto okamžiku dobře. Proč? No ano, celé tvé tělo se při tom uvolňuje a tím i regeneruje. Senzorické nervy vedou tyto jemné vibrace do mozku a tam způsobují klidnější mozkové pochody (což lze vidět na měření mozkové frekvence) – a to přináší dobrou náladu. A dobré vzpomínky.”

 

Přeji krásné dny, krásko! Každý den je jedinečný a neopakovatelný, že?

A nezapomínejte nekritizovat sebe a mít rovná záda s úsměvem. A hlavně nezapomínejte, jak jste láskyhodná!

Přeji hezký týden a držím pěsti ve vytrvalosti!

 

dark-lady_17-1209121037

Tančete v rytmu své duše…

 

 


 

 

 3. týden

1. Seznam vděčnosti

Pište si do bloku nebo na papír každé ráno, za co jste v životě vděčná. Vděčnost je velmi pozitivní emoce, která vás dokáže překlopit z toho negativního. Napište si na začátek vaší stránky v bloku nadpis SEZNAM VDĚČNOSTI a pište, co vás napadne… Vděčnost je silný pocit, který dokáže otevřít naše srdce.

“Sen se opotřebuje jen tehdy, když jej nežijeme. Svým snům se musíme věnovat teď a tady. A vychutnávat si je s rozzářenýma očima, jako září oči dětem, když rozbalí dárek, po kterém tak dlouho toužily.” (Francois Garagon, Jade a posvátná tajemství života)

 

 2. Otázky k zamyšlení

  • Jak často pocítíte ve vašem srdci vděčnost? Kolikrát za den? Pokud pociťujete vděčnost málo – proč?

 

  • Co můžete udělat pro to, cítit ve vašem srdci vděčnosti více?

 

  • Je někdo, komu byste mohla vyjádřit vděčnost právě teď hned? Tak to udělejte, co říkáte?

 

3. PŘESTAŇTE KRITIZOVAT DRUHÉ!

Všímejte si kdykoliv, kohokoliv nebo cokoliv zkritizujete a jednoduše s tím přestaňte! Jde o to přestat se připravovat o svůj dobrý pocit a svojí energii tím, že dáváme energii tomu, co se nám na druhých nelíbí. Naopak je príma více a více dávat energii tomu, co se nám na nich líbí, protože to tvoří náš vnitřní dobrý pocit a spokojené vztahy i život…

 

 

dark-lady_17-1209121037

 Tančete v rytmu své duše…

Přeji krásný týden a nezapomínejte nejen na to, že jste obdarovaná různými dary vnějšími, ale i těmi vnitřními – vaši krásou, vaší jedinečností, vaší láskou, vaším pochopením a soucitem, vaším smyslem pro humor, vašimi talenty, vaší něhou, vaší vnitřní sílou, vaší představivostí, vaší vytrvalostí, vaším tělem, vaší vášní!

S vděčností Jitka Nesnídalová


 

4. týden

1. Cvičení – seznam toho, co můžete ocenit na vašem těle

Do svého bloku teď každé ráno zapisujte seznam toho, co se vám líbí na Vašem těle! Naše tělo je chrám a je prioritou našeho života. Naše tělo je náš šéf a vždy se vyplatí pečovat o něj a milovat jej!

 

2. Cvičení – práce se zrcadlem pro každý den

Podívejte se do zrcadla a řekněte si: “Jsem krásná…” Pokud tomu nevěříte, zkuste si říci něco, co ve vás vzbuzuje dobrý pocit – např. “Jsem pohledná”, “Něco na mně je”, “Jsem zajímavá”, zkrátka cokoliv co podpoří Váš pocit ocenění toho, jaká jste fešanda! A každá žena je jedinečná a fešanda, jen tu krásu vidět, že? A ještě k tomu přidejte „Přijímám se taková, jaká jsem“. Pokud vám tato věta s dobrým pocitem nejde říci, tak si ji přeformulujte na něco podobného: “Jsem na cestě k tomu, že se přijímám taková, jaká jsem!”

 

3. Cvičení na odpuštění sama sobě

A tento týden nás čeká opět něco maličko “těžšího” – odpuštění. Začneme odpuštěním sama sobě – to je většinou velmi opomíjené téma, ale velmi důležité! Tento úkol si udělejte kdykoliv na něj budete mít skutečně klid a dostatek času. Více je zde:

Cvičení odpuštění (z knihy „Miluj svůj život“ od L.L. Hay):

Klidně se posaďte před zrcadlo, dívejte se sama sobě do očí a řekněte: „Právě teď jsem ochotná odpustit si. Odpouštím si za to, že _______________(doplňujte si, co vám běží hlavou).“

Opakujte to stále dokola. Objeví se spousta věcí, které si chcete odpustit. Provádějte to alespoň pět až deset minut. Pátrejte ve svém srdci po událostech, které si toužíte sama sobě odpustit. Pátrejte po tom, co je ve vás ukryté, potlačené, bolestivé. A vše to uvolněte větičkou, že si to teď právě všechno odpouštíte… Až budete mít pocit, že jste si řekla, co jste potřebovala, pak si poděkujte. „Děkuji sama sobě, že jsem si dokázala odpustit.”

Je to velmi účinné cvičení. Někomu stačí na určité záležitosti provést ho jednou, jindy je potřeba cvičení provádět častěji… Podle toho jak Vás volá!

 

 

4. Sranda cvičení – mluvte nahlas a zřetelně

Kdykoliv si půjdete cokoliv koupit, mluvte zřetelně a nahlas! Postavte se sama za sebe tím, že se budete vyjadřovat s plnou artikulací. Nekuňkejte! Řekněte věci pěkně zřetelně, otevřete ústa a vyslovte krásně slova tak, aby vám každý rozuměl! Když jsem chodila na zpěv, paní profesorka se vždy podivovala nad tím, jak lidé málo artikulují. Tak hurá do hlasitějšího, tedy sebevědomějšího projevu. Nemám samozřejmě na mysli křičení, ale mám na mysli pevný a dostatečně silný hlas, který vychází z vašeho středu!

 

A pak si zapište do bloku, co jste v těchto různých situacích prožívala… Během tohoto týdne zkoušejte i cvičení z minulých týdnů, která vás nejvíce oslovují, nejvíce vám pomáhají nebo na ně máte největší chuť… A zkuste svoji pozornost zaměřit hlavně na to přestat kritizovat druhé. Je někdy až překvapivé, jak moc kritizujeme lidi a věci kolem a dobrovolně se tak ochuzujeme o náš dobrý pocit… Když někoho kritizujeme, nikomu tím nepomůžeme, sobě již vůbec ne!…

 

dark-lady_17-1209121037

Tančete v rytmu své duše…

Přeji příjemný týden plný nových úlevných objevů. S vděčností Jitka Nesnídalová

 


 

  5. týden

1. Cvičení – Vědomí svých myšlenek

Nelze něco změnit, aniž by člověk poznal, co je vlastně v něm. Mnoho věcí se děje podvědomě, tak je potřeba podívat se “pod pokličku”. Zde je cvičení od L.L. Hay. Zkuste si poctivě napsat ke každému životnímu tématu, co vás k němu napadne. Např. “MUŽI – nedá se jim věřit”. Ale samozřejmě vás mohou napadat i pozitivní věci. Pozitivní věci si pak podtrhněte a podívejte se, co převažuje – pozitivní názory na různá témata ve vašem životě nebo spíše ty negativní? Negativní pak přepište do o krůček kladnějších… Například: “MUŽI – jsou to zbabělci.” Toto je negativní tvrzení samozřejmě. Přeškrtněte jej a najděte nějakou o kapánek úlevnější myšlenku – například – “ale určitě existují i muži, kteří jsou fajn, jen jsem je zatím nepoznala…“ Tato druhá myšlenka přináší totiž lepší pocit než jen velice negativní a nekompromisní tvrzení, že muži jsou zbabělci. Zkuste to takto s každou negativní položkou! V tomto cvičení jde opět jen o zmapování vašich myšlenek a pocitů. Nejde zkrátka něco změnit, pokud nejdříve nevíme, co je uvnitř nás.

Zde jsou témata (Zdroj: L. L. Hay – „Miluj svůj život“):

Jak začít – zjištěním toho, co si vlastně myslíme o: sobě, práci, apod…….


PRÁCE
ZDRAVÍ

MUŽI
ŽENY

VZTAHY

PENÍZE

PŘÁTELSTVÍ

ÚSPĚCH

MANŽELSTVÍ

RODINA

ODPUŠTĚNÍ

RODIČOVSTVÍ

DĚTI

„Tyto myšlenky jsou vnitřní, podvědomá pravidla, podle kterých žijete. Svůj život nemůžete zlepšit, pokud nerozpoznáte své negativní myšlenky.“ L.L. Hay

Tedy podtrhněte si pozitivní prohlášení a ty si uchovejte a rozvíjejte. Přeškrtněte negativní prohlášení a přeformulujte je do pozitivní podoby.

Přepsaná pozitivní prohlášení:

 

2. Cvičení – odevzdání

Najděte si chvilku pro sebe – například těsně před usnutím. Zavřete si oči, uvolněte se a představte si samu sebe na místě, kde se cítíte dobře. Můžete si místo zcela vymyslet nebo zvolte to, které znáte ze svého života. Pak si představte, že před sebou máte velkou bednu, krabici nebo truhlu. A nyní všechna svá nefunkční přesvědčení (která jste například objevila díky předchozímu cvičení) nebo jakékoliv starosti a trápení vložte do této bedny. A dejte je tam s pocitem vděčnosti, že jste se díky nim něco naučila a pochopila jste, že toto již v životě nechcete. Pak tu bednu v představě pošlete po moři nebo po řece nebo ji prostě jen odevzdejte nějakému přírodnímu živlu – větru, slunci, dešti… Cokoliv, co je vám příjemné, tak s krabicí proveďte a představte si, jak ji příroda nebo ta vyšší moc přemění ve sluneční světlo nebo kapky deště nebo se prostě jen rozplyne… Úleva je skvělá, užijte si ji!

 

 

Udělejte si v sobě jasno!

Není úplně jednoduché mít v sobě jasno, viďte? Tolik podnětů z venčí, tolik lidí a tolik různých názorů! Média, informace, informace, informace… Stále se na nás hrnou a zahlcují náš vnitřní svět, se kterým nás nikdo v dětství nenaučil pracovat. Vlastně nás nikdo nevedl k tomu jej poznat, natož s ním pracovat, že? Udělat si v sobě jasno je krásný pocit, protože když máme jasno, není tam zmatek. A ve zmatku se nám stahuje hrdlo, mělce se nám dýchá a naše křídla jsou skleslá a my se bojíme letět, protože vlastně ani nevíme kam a proč. Udělejte si jasno v tom, při čem se cítíte vy jedinečně v souladu! Proto je tak důležité umět naslouchat sama sobě, abyste si porozuměla a abyste slyšela tu inspiraci, která je vám dána boží milostí! Udělejte si v sobě jasno a nehledejte souhlas s ostatními, hledejte soulad právě s božskou jiskrou, kterou máte uvnitř!

 

 

dark-lady_17-1209121037

Tančete v rytmu své duše…

A samozřejmě úkoly z minulých týdnů „přestat se kritizovat“ a „rovná záda a úsměv“ stále trvají! Přeji hezký týden a držím pěsti ve vytrvalosti! S vděčností Jitka Nesnídalová


 

 

6.týden

1. Cvičení na odpuštění druhému člověku

Nejdříve si napište seznam lidí, kterým byste ráda odpustila. A začněte tento týden s odpuštěním tomu, kdo Vás nejsilněji ze seznamu přitahuje. Nemusí to být ten “nejhlavnější” člověk. Někdy je dobré nezačínat s tím nejtěžším… A opět si dejte na tento úkol dostatek času. Více je zde:

Cvičení odpuštění (z knihy „Miluj svůj život“ od L.L. Hay):

Klidně se posaďte před zrcadlo, dívejte se sama sobě do očí a řekněte: „Člověk, jemuž potřebuji odpustit je__________________ (jméno)

A já mu odpouštím, že ______________________________________.“

Opakujte to stále dokola. Objeví se spousta věcí, které určité osobě musíte odpustit, dejte si dostatek času a všechny záležitosti k odpuštění řekněte nahlas. A pak si představte, jak Vám říká člověk, jemuž odpouštíte: „Děkuji, teď tě osvobozuji“. Pokud se při cvičení objeví potřeba ještě odpustit i sobě, pak sem s tím! Řekněte nahlas: „Odpouštím si, že jsem  __________________________________________________.“

Některých zážitků se zbavíme snadno a jiné je třeba odstraňovat hodně dlouho, až jednoho dne povolí a zmizí.

 

2. Cvičení pro každý den – “Mám se ráda”

A opět věta, která by ve vás měla vyvolávat příjemný pocit, ať už před zrcadlem nebo kdykoliv si ji během dne řeknete: “Mám se ráda a láskyplně podporuji sama sebe” nebo mírnější varianta: “Jsem na cestě k tomu mít se ráda a podporovat sama sebe.” 

 

3. Sranda cvičení – stoj rozkročný

Je tu další “tělesné” cvičení podle Dr. Claudie Croos-Müller – stoj rozkročný. Je to jednoduché – kdykoliv stojíte, rozkročte se. Nemějte nohy u sebe, nejste tak stabilní. Naopak při rozkročeném postoji vaše stabilita sílí – je to jako strom a kořeny, které jsou rozlehlé. Tak i vy, pokud zvětšíte úsek, na kterém stojíte, budete pevněji stát. Což jde samozřejmě ruku v ruce i s vaší psychikou. Jak říká Claudie: “Pokud stojíš pevně zakotvený, přichází nervovými drahami také příslušná pozitivní zpráva do tvého mozku: jsi stabilní, zůstáváš pevný – a cítíš se silný. Toto cvičení má rád obzvláště mozeček (část mozku). Mozeček je zodpovědný za rovnováhu a koordinaci. A to hned mentálně působí proti jakékoliv formě nejistoty.”

 

 

A nezapomínejte nekritizovat sebe a druhé a mít rovná záda s úsměvem.

 

dark-lady_17-1209121037

Tančete v rytmu své duše…

Mějte příjemný týden! A děkuju, že jste se mnou na cestě sebevědomí, že jste vytrvala po celou dobu! Moc si přeji, aby vám toto povídání bylo k užitku a vracela jste se sem, kdykoliv ucítíte potřebu opět posílit svou sebedůvěru!:)

S vděčností Jitka Nesnídalová

 

P.S.: Také si můžete zakoupit samostatně e-book nebo tištěnou brožurku
s obsahem tohoto kurzu,
kde je dalších 8 týdnů praktických cvičení (celkem 14 týdnů)

ŠKola seb_update

Tento e-book nebo tištěnou brožurku lze samostatně zakoupit zde

V knížce jsou další týdny praktických cvičení…

Cvičení jsou zde ze začátku řazena jinak, lehčeji, my jsme zde měly nabitější program.

Uzpůsobte si tedy nyní „rozvrh cvičení“ podle sebe…

 


 

dark-lady_17-1209121037

Tančete v rytmu své duše…

Psychologické poradenstvíKnihy a e-booky

KNIHY
BROŽURKY
INSPIRACE
ČLÁNKY
ON-LINE
MANDALY
VIDEA

 

 

 

Aktuální články

Všechny články »

Přihlaste se k odběru novinek

Email *