shadow

Partnerské vztahy – příklad z praxe

V mé praxi se společně s ženami díváme na rozličné záležitosti ve vztazích. Pamatuji si jednu klientku, která byla tak krásná, že mohla dělat okamžitě modelku. Její sebevědomí ve vztahu bylo však velmi pošramocené. Její partner s ní manipuloval, ubližoval jí a nebyl jí vůbec žádnou oporou. Měla tak po dvou letech spolužití s ním pocit, že on má ve všem pravdu a že ona je skutečně ta špatná. Kdykoliv o svém partnerovi mluvila, okamžitě se jí objevilo po celém krku výrazné zarudnutí. Říkala jsem jí, že nemusím být psycholožka, abych viděla její reakci těla, která jí dává jasné znamení, že se děje ve vztahu něco, co s ní není absolutně v souladu. Tato krásná a mladá dáma mi poděkovala za nový náhled, když jsem kreslila bludný kruh, jak to chodí v partnerství, ve kterém jeden manipuluje druhým.

Dokázala se s „přítelem“ za velmi krátkou dobu rozejít, ačkoliv to pro ní nebylo jednoduché. A pak mi říkala, že cítila velikou úlevu, jen bylo těžké odolávat jeho nabídkám, aby se k němu vrátila. Napsala si tak seznam věcí, kterými ji kdy ublížil a umístila na ledničku. A kdykoliv slyšela zvonek u dveří nebo viděla, že jí volá telefonem, šla si tento seznam přečíst, aby získala větší stabilitu ve svých botách nevracet se tam, kde jí nebylo dobře. Využila tak sílu vzpomínek – věděla, co nechce a vždy si potřebovala znovu utvrdit, proč to nechce. A pak už nezbývalo než začít se soustředit na to, co chce. Tedy na harmonický vztah. K tomu účelu výborně slouží jiný seznam – seznam toho, jakého muže by chtěla za partnera. Vypsala si vše, co jí napadlo, jakého partnera by v životě uvítala. Vyslala tím specifický záměr a tím více synchronicita mohla působit!

Jiným příkladem je klientka, která žila v několikaletém manželství, ale s manželem na sobě stále nacházeli něco, co se jim na sobě nelíbilo, často jeden druhého kritizoval nebo komandoval. Tam zněla rada – říkat nahlas hlavně to, co se vám na partnerovi líbí! Nelze vyřešit problém na stejné úrovni, na které se lidé neustále točí dokola! Je třeba jít do jiných slov, jiných energií, imaginací a přístupu!

 

Nenechat si ubližovat

Přeji vám, abyste si nenechali ubližovat, nestojí to za to! Lepší je být si dobrými životními partnery, nedělat věci proti sobě jen proto, abychom ukojili potřeby druhých… Vždy když prožíváme takové nátlakové situace je fajn obalit se v představě světlem pro ochranu nebo třeba i zrcadlem, ať se to vrátí tam, kam to patří, viďte? Nejsme tu od toho chytat horké brambory. Nechme, ať se odrazí zpět k tomu, kdo si myslí, že s nimi něco zmůže…

 

Inspirace od Lisy Nicholsové o vztazích

„…Častokrát dáváte jiným příležitost tvořit vaše štěstí a častokrát se jim to nedaří tak, jak byste to chtěli. Proč? Protože jen jedna jediná osoba se může starat o vaši radost a štěstí – a tou osobou jste vy. Dokonce ani vaši rodiče, ani vaše dítě, partner, nikdo nemá nad vaším štěstím kontrolu. Mají jednoduše příležitost se na vašem štěstí podílet. Ale vaše radost je ve vás.