shadow

Psychosomatika aneb volání duše

Psychosomatika znamená, že bolesti duše se projevují v bolestech těla. Naše duše se hlásí, pak volá, křičí a pláče a nějak pořád není vyslyšena. A tak zavolá na pomoc naše tělo. A to je připraveno volající duši pomoci a tak bolí, píchá, onemocní, zanítí se, zasekne se, zkrátka se nějak porouchá. Vyzve k zastavení. Vyzve k odpočinutí, vyzve k času pro zamyšlení – “o co jde?”

Až když se začneme dívat dovnitř a ne ven, až když vyslechneme svoji duši, pochopíme, že se onemocnění nedějí zcela náhodně. Ať už se “vzkaz” nemoci týká toho, že by člověk měl více odpočívat, více regenerovat, mít jiného partnera, mít se více rád, změnit práci, změnit přístup k síle, která tvoří tento svět, přijmout život či nehodnotit, zkrátka ať už je poselství nemoci jakékoliv, je vždy jedinečné a je požehnáním pro náš život, protože nás vyzývá ke změně. Ukazuje, varuje a nevzdává to. Pokud přijmeme volání duše skrze tělo jako dar poznání, začneme o své tělo i duši pečovat s patřičnou úctou.

Jedna slečna, se kterou jsem pracovala, se mě náhle zeptala: „Mám velkou bolest tady nad srdcem už několik let. Byla jsem s tím i několikrát u doktora. Tam mi vždy řekli, že jsem zcela zdravá, že jedinou příčinou může být možná nějaký skřípnutý nerv. Myslíte, že to může být psychického původu?“ Na základě společných setkávání jsme zjistily, čeho se bolest týká, jaká je její příčina a díky společné práci se pak tato bolest postupně vytrácela až do úplného vymizení….

U chronických onemocnění duše volá a volá a není vyslyšena několik měsíců nebo dokonce i NĚKOLIK LET! A v takových případech je nejvyšší čas již “sondu” do hlubin lidské duše neodkládat. V praxi  se mi ověřilo, že tou nejlepší návratnou investicí do zdraví, je obnovení důvěry ve svou vlastní sílu, v radost života a svobodu a lásku. Každodenní “práce” se svou myslí a emocemi přináší uzdravení. A není krásnější “práce” než právě tato!… Nevěříte? Tak to zkuste! Zabývat se sami sebou nemusí být jen otrava a bolest, ale mohou to být nádherné expedice do hlubin vaší duše, která je prostě unikátní a pozoruhodná.

Tělo je moudrá studnice poznání! Vždy si najde cestu k tomu, aby nás na něco skutečně důležitého upozornilo. Proč mu tedy nezačít dávat více prostoru? Uznávejme své tělo jako našeho partnera a nemějme ho jako za našeho služebníka. Naše tělo je to nejdůležitější, co v životě máme a zaslouží si naše naslouchání, lásku, úctu a péči…

S láskou Jitka N.