shadow

Psychosomatika aneb volání duše

Psychosomatika znamená, že bolesti duše se projevují v bolestech těla. Naše duše se hlásí, pak volá, křičí a pláče a nějak pořád není vyslyšena.

A tak zavolá na pomoc naše tělo se slovy: “Když neslyší mne, tebe určitě uslyší, protože tebe je vidět, jsi hmatatelné a pokud v tobě není něco v pořádku, je to limit, o kterém už musí člověk vážně přemýšlet. Moje bolesti (duše) se mu daří potlačovat. Ale já to nevzdám.”

A tělo je připraveno volající duši pomoci a tak bolí, píchá, onemocní, zanítí se, zasekne se, zkrátka se nějak porouchá. Vyzve k zastavení. Vyzve k odpočinutí, vyzve k času pro zamyšlení – “o co jde?”

Pokud mluvíme o psychosomatice, lidé dost často signálům svého těla nerozumí a berou je jako nezávislé na svém životě. Psychosomatické onemocnění nám říká: “NEJDEŠ SPRÁVNÝM SMĚREM! Zamysli se nad tím, co ti ve tvém životě nedává smysl! Změň to tak, aby ti to smysl dávalo!” Ať už se vzkaz týká toho, že by člověk měl více odpočívat, více regenerovat, mít harmonické partnerství, mít se více rád, změnit práci, změnit přístup k síle, která tvoří tento svět, přestat se bát, zkrátka ať už je poselství nemoci jakékoliv, je vždy jedinečné a většinou nás vyzývá ke změně. Ukazuje, varuje a nevzdává to. Pokud přijmeme volání duše skrze tělo jako dar poznání, začneme o své tělo i duši pečovat s patřičnou úctou.

Jedna bezvadná slečna, se kterou jsem pracovala, se mě náhle zeptala: “Mám velkou bolest tady nad srdcem už několik let. Byla jsem s tím i několikrát u doktora. Tam mi vždy řekli, že jsem zcela zdravá. Myslíte, že to může být psychického původu?” Na základě společných setkávání jsme zjistily, čeho se bolest týká, jaká je její příčina a díky společné práci se pak tato bolest postupně vytrácela až do úplného vymizení.

U psychosomatických onemocnění se vyplácí “sondu” do hlubin duše neodkládat. Každodenní “práce” se svou myslí a emocemi může přinést uzdravení. Zabývat se sami sebou nemusí být jen otrava a bolest, ale mohou to být nádherné expedice do hlubin duše, která je prostě unikátní a vždy obdivuhodná. Tělo je moudrá studnice poznání. Vždy si najde cestu k tomu, aby nás na něco skutečně důležitého upozornilo. Proč mu tedy nezačít dávat více prostoru? Už je na čase naslouchat mu a uznávat ho jako svého partnera, co myslíte? Naše tělo je to nejdůležitější, co v životě máme a zaslouží si naše naslouchání, lásku, úctu a péči…

P.S.: Naučte se naslouchat svému tělu napřílad pomocí skvělé metody focusing – více zde.

S radostí Jitka N.