• spirituální
shadow

Tělo jako náš chrám

monk-458491_1920Naše tělo je nejcennější, je naší absolutní prioritou! A co více může ukazovat, jak moc na tělo zapomínáme, než shrbená záda? Velmi toto téma souvisí s naší psychikou, samozřejmě. Pokud v sobě máme pocit, že si nic nezasloužíme, že nejsme dost dobří, pak se hrbíme. Shrbenými zády se mocně uzavíráme a neumožňujeme si přijímat do svého života vzduch, důvěru, prosperitu. Chceme-li přijímat energii, pak je nutné otevřít náruč, a tedy mít rovná záda a hlavu vzhůru! Proto vnímejme potřeby našeho těla! A vnímejme pocity, které se odehrávají v našem těle! Nepotlačujme je, netlačme proti nim, dejme jim pozornost, a tím šanci na osvobození a přeměnu.

 

Uznejte svoji hodnotu a dávejte si podporu lehkým úsměvem a rovnými zády a naslouchání pocitům svého těla. Dívejte se na sebe shovívavě jako se díváte na své děti. Nebuďte na sebe přísní, buďte na sebe laskaví, protože vy si laskavost zasloužíte! Vy si ji nejen zasloužíte, vy na ni máte přirozené právo, už jen tím, že ve vás pulzuje „božská“ jiskra života! Žádný vědec nikdy nevynalezl něco tak dokonalého jako je naše tělo! Kolik buněk máme a všechny spolupracují. Jak se voda a potrava v těle přeměňují. Právě tento zázrak našeho těla nám může zprostředkovat naši nevýslovnou hodnotu. Jsme obdarováni tělem, naším božským tělem. Naše tělo vyzařuje elektromagnetické impulzy – myšlenky a pocity. A čím více se cítí dobře, čím více je uvolněné, tím lépe přitahuje dobré věci do naší blízkosti. Proto je tělo ten nejzásadnější bod pro náš život! Dejme mu patřičnou pozornost a první místo v našem životě! Osho nazývá tělo chrámem, v němž sídlí naše pravá přirozená podstata, ten nejcennější poklad, jejž máme v sobě od narození, jenom jsme na něj trochu či více pozapomněli a musíme ho znovu objevovat.

 

„Jediné, co potřebuji, je mít sama sebe ráda ještě víc než včera a přistupovat k sobě jako k člověku, který je hluboce milován.“ L. L. Hay

 

Inspirace – „cvičení“ do kažododenního života:

  • Chodit a sedět s rovnými zády za každých okolností. Vypnout hruď! Vypadá to jednoduše, viďte? Ale ruku na srdce – jak často si přes den uvědomíme naše tělo? Když si čistíme zuby, vnímáme své tělo nebo nám v hlavě sviští myšlenky a jsme zcela ochromeni tímto myšlenkovým procesem – stažený krk, napětí v těle, apod.? Hlídejme si proto více potřeby svého těla – potřeby uvolněnosti, vědomého dýchání a rovných zad! A tělo se nám bohatě odmění! Bude příst jako kočka a bude nám tak přitahovat další hezké myšlenky, pocity a záležitosti…

 

  • Afirmace: „Miluji svoje tělo a je pro mne tou největší prioritou.“ Tato afirmace slouží jako potvrzení toho, že jsme se rozhodli vnímat své tělo jako největší prioritu našeho života! Afirmaci si říkejme v duchu nebo nahlas před zrcadlem nebo kdykoliv si vzpomeneme! A když podporujeme naše tělo, podporujeme tak zcela přirozeně i sami sebe! Buďme tedy oporou našemu tělu i sami sobě a užívejme si to s pocity vděčnosti!

 

  • Imaginace před spaním: Tato imaginace má za úkol nasytit naše tělo energií lásky, po které tak touží. Tak jako my všichni! Před usnutím uvolníme tělo a představíme si, jak se pod námi rozprostírá světélkující síť energie lásky, kterou je prodchnut celý vesmír. A úplně se do této sítě položíme s pocity bezpečí a důvěry. A necháme, aby tato síť energie lásky prostoupila celé naše tělo. Nasytíme tělo touto všeobjímající energií lásky a dýcháme uvolněně. Díky této imaginaci stvrzujeme absolutní prioritu našeho těla a nepodléháme iluzi, že tělo je až na posledním místě a že je naším služebníkem, ke kterému není třeba se chovat s úctou a děkovat mu. Naopak prohlédneme ještě hlouběji, že tělo je pro náš život ten nejcennější drahokam, který nám na základě svých uvolněných a láskyplných vibrací umožňuje spokojenost a klid.

 

Inspirativní slova o tělu od Osha:

„Tělo je viditelná duše a duše je neviditelné tělo. Tělo a duše nejsou nikde rozděleny, jsou součástí sebe navzájem, jsou součástí celku. Potřebuješ přijmout tělo; potřebuješ milovat své tělo; potřebuješ své tělo respektovat; musíš být vděčný svému tělu… Tělo je nejvíce komplexní mechanismus existence – je prostě úžasné! Začni prožívat pocit údivu u svého těla – protože je ti nejblíže. Nejblíže, jak se příroda k tobě dostala – nejblíže, jak se existence k tobě přiblížila – je skrze tvé tělo. Ve tvém těle je voda oceánů, ve tvém těle je oheň hvězd a sluncí, ve tvém těle je vzduch, tvé tělo je stvořeno ze země…

Nebojuj s tělem – to je ten vzkaz. Tělo je tvé, tělo jsi ty; nevytvářej nepřátelství s tělem. Tak krásné tělo, tak přátelské tělo – a tebe naučili, abys byl proti němu. Jsi v něm ztělesněn, jsi v něm zakořeněn. Je to tvá půda: musíš z něj vyrůst a být jím vyživován.

Naplňuj své tělesné potřeby, protože tělo je vozem a může tě zavést až do konečného vědomí. Stane se tvou cestou, zavede tě, můžeš na něm jet. Bylo ti dáno z určitého důvodu. Je to velmi cenný mechanismus. Věda ještě nikdy nebyla schopna vytvořit něco srovnatelného s tělem. Tělo je ten nejkrásnější božský mechanismus.“ Osho (Cesta lásky)

S láskou Jitka

 

Toto je úryvek z brožury „Buď zdravá a veselá!