Mít se ráda… Proč? A jak?

 


Každá žena je jedinečná! Každá žena má v životě na výběr, co si o sobě bude myslet. Může si myslet, že je buď nezajímavá a šedivá kočka, která si nic dobrého v životě nezaslouží. Nebo si může myslet, že je angorská kočka, která si zaslouží jen to nejlepší. Každá žena je svým způsobem krásná – už jen svoji výjimečností. Každá žena si zaslouží žít život svých snů. Každá žena si tím, co si o sobě myslí tvoří svůj život. Buďte kočkou, jakou skutečně jste – kočkou, která zná svoji cenu, která má ráda sama sebe a která ví, co je pro ní dobré a jde si za svým dobrým pocitem…

Překonejte staré názory společnosti o tom, že sebeláska je špatná a ovane vás svěží vánek lásky, svobody a radosti. Za sebelásku se dnes považuje kdeco – například arogance. Chtěla bych tento starý model pojetí “sebelásky” ukázat právě na příkladu arogantního člověk – máte pocit, že z něj vyvěrá skutečná láska? Takový člověk nevnímá druhé a sounáležitost je pro něj cizí pojem. Nenásleduje tento člověk spíše svůj strach z nedostatku pozornosti či lásky pro něj, hněv či nenávist? Může člověk naplněný strachem nebo hněvem mít rád sám sebe v pravém slova smyslu? Chce člověk, který má SKUTEČNĚ rád sám sebe, v sobě uchovávat a dále rozšiřovat negativní pocity? Věřím, že těžko. Věřím, že člověk, který žije v opravdové čisté, bezpodmínečné lásce, tak i lásku hýčká v sobě samém a šíří ji kolem sebe…

 

 

 

 

Nekritizovat se! Oceňovat se!

Vždyť vy jste tou jiskrou přírody, té vyšší síly… Když vzdáte hold sama sobě, své kráse, své vnitřní síle, vzdáte tak hold Životu. Umět se postavit sama za sebe, znát svoji cenu a hodnotu, to je to, co dělá váš život šťastným, naplněným, protože si nestojíte v cestě svými přesvědčeními o vaší nedostatečnosti. Nestůjte si sama sobě v cestě! A nízké hodnocení sama sebe je chronická a nepříjemná překážka k láskyplnému životu, co říkáte? Přestaňte se kritizovat! Neustálá kritika ženu sráží a brzdí. Současná společnost je nesmírně kritická, ale kritika vás moc daleko nedovede. Může motivovat, může ‚nakopnout‘, ale pak je potřeba do motoru hlavně přilévat ocenění a úctu k sobě i k druhým. Vnitřní radost a štěstí je o umožňování si je v životě. Otevření se dobrým pocitům a důvěře v život je výchozí bod. Většinou si štěstí zavíráme svými strachy. Nejde o to se štěstí naučit, jde o to si štěstí umožnit, navrátit se k našemu přirozenému stavu “zasloužím si”. Vzpomeňte si na sebe jako na malinkou holčičku, která ještě uměla milovat samu sebe, takovou jaká je! To byl krásný, a bohužel dnes vzácný, pocit, viďte?

Kdo jste?

Každý vnitřně a přirozeně touží po lásce, po štěstí, po zdraví a prosperitě. Zeptejte se lidí, hádám, že vám každý přikývne, že vlastně ano, že takový život by byl fajn. A pak často člověk povzdychne:

“Ach jo, ale to není nic pro mě. Já nejsem dost hezká…

Já nejsem dost štíhlá… Já nejsem dost schopná… Já nejsem… Já nejsem….” Zkusme místo toho začít říkat KDO JSME!!!

  

„Skutečným tajemstvím síly je uvědomování si síly!“ Charles Haanel

 

ballerina-1463126_1920

 

 

Noc s angorskou kočkou

Francouzky nikdy nespí samy, no však Češky jistě také ne, viďte? Francouzky jsou ženy, které mají vysoké sebevědomí. Jsou to angorské kočky, nešetří na sobě. Mají tu nejlepší kosmetiku, oblékají se do těch nejlepších materiálů a považují si samy sebe jako šarmatních okouzlujících žen. A přitom – ženy v České republice by je jistě mohly strčit svojí krásou a půvabem do kapsy, co říkáte? Jen to sebevědomí trošku napřímit, že? Dopřát si ten luxus vědomí, že jste krásná, atraktivní, zkrátka sexy žena. A to vy jistě jste!

 

Kočičí rada před usnutím

Kočičí rada před usnutím se vám bude určitě líbit! Je totiž hravá, příjemná, uvolňující. Když se položíte do postele, zavrtáte se do peřiny a ucítíte klid, bezpečí a teplo, protáhněte se jako kočka. Lehněte si na záda a zatněte „drápky“ a představte si, že jste nádherná kočka, o kterou je postaráno. Uvolněte celé tělo, obličeji darujte výraz blaženosti. Vnímejte ten pocit, jaký mají zcela přirozeně kočky, že vy si zasloužíte, že jste dost dobrá a máte svoji nezaměnitelnou hodnotu! Každý se rodíme jako originál! Jemně se protahujte, vrňte a užívejte si ten pocit svoji vnitřní i vnější krásy!

Prostě to nechat překulit

Znáte ty dny, kdy vám vlastně nic moc nejde? Nemáte do ničeho chuť? A víte, že byste mít chuť měla a také že byste měla mít energii a necítit se tak „vyždímaná“? Takový ten vnitřní boj sama se sebou?

A přesně tento vnitřní boj sama se sebou nám odebírá tolik energie, že bychom s ní v jiný den mohly vytvořit přímo veledílo, viďte? Někdy se zkrátka vyplatí sedět jen na gauči a koukat z okna nebo se jít jen tak projít, bez žádného cíle, prostě jen pro radost, pro relax. V takových dnech se vyplatí poddat se tomu, že dnes není den na to, aby se věci úplně dařily a že je to tak prostě v pořádku. Nechat ten den překulit, netlačit proti němu. Někdy je jakoby “postavení hvězd nebo planet” takové, aby se věci spíše rozpouštěly než vytvářely… A tak je moudré nehodnotit ani sebe, ani ten den, prostě to vše jen přijmout. V takovém přijetí náhle pocítíme krásnou úlevu a odliv energie z nás se jemně zastaví…

 

“Vždy říkám, že když se hlas a vize uvnitř stanou pronikavějšími, jasnějšími a hlasitějšími než názory zvenčí, zvládli jste svůj život!”

Dr. John Demartini

  

 

Angorská kočka, která zná sílu představivosti

Vizualizace je skvělý nástroj. Třeba v józe můžeme vizualizaci najít pod termínem „sankalpa“. Princip je jednoduchý: v uvolněném stavu si člověk vybavuje všemi smysly, co by rád manifestoval, a doprovází to ještě kladnou afirmací, kterou si v duchu odříkává, například při únavě: „Moje je tělo je vitální.“ Vzpomínám si na svůj vlastní příklad. Byla jsem již ve zmíněné resort sv. Kateřiny pracovně a tam mě dovezly kolegyňky autem. Zůstávaly tam však o den déle, tedy zpátky jsem měla koupenou jízdenku na autobus, protože neřídím. Ale v hloubi duše jsem si přála, abych mohla s někým odjet autoem zpět do Prahy, kdo by tam měl cestu. A tak jsem se šla projít při západu slunce a velmi klidně a jasně jsem vyzařovala své přání, že po tom skutečně toužím. Poprosila jsem anděly a nechala to na „životním proudu“, jak tuto záležitost uskuteční. Vůbec jsem netušila, kdo ani jak by mě mohl odvézt, ale rozhodla jsem dát plnou důvěru “vesmíru”, že on přeci jen vidí více, dále, hlouběji a dokáže věci zorechstrovat mnohem snadněji, efektivněji a přesněji než já. A tak jsem si užívala ve své představě, jak sedím v autě a jsem šťastná. A druhý den ráno ke mně přišla jiná kolegyňka, že dnes odjíždí a že si rozmyslela, že než pojede domů na Slovensko, že pojede navštívit své příbuzné v Praze a jestli nechci svézt. Nádhera, viďte? Neumíte si představit mou radost a vděčnost! Vizualizace je o úplném zaměření pozornosti kýženým směrem. Problémem při vizualizaci ovšem může být, že se nejlépe provádí v relaxovaném stavu, a to si v naší západní civilizaci mnohdy neumíme lehko navodit. Představivost je jedna věc, druhá je jí věřit a třetí je ji umožnit, viďte?…

Proto je tak důležité znát sebe sama, aby člověk věděl, co vlastně chce, co si představovat, co k sobě nechat přicházet… Buďte svému rozhodnutí věrná!

 

Drobounké cvičení:

Obejmutí sama sebe 

Cvičení pro každý večer a každé ráno: Když vstanete, první co udělejte je, že obejmete sama sebe. Obkružte paže kolem hrudníku a “pochovejte” sama sebe. A to samé před spaním! Potvrzujete si tak svoji hodnotu a že si zasloužíte lásku a splněné sny!

 

 

  

Přestat kritizovat druhé

valentines-day-2040960_640

Nekritujte druhé! Pokud žena kritizuje druhé, ladí v sobě negativní pocity, které otravují její tělo i mysl a stahují ji z kladných pocitů jako je respekt nebo sebeláska.

Vše se vrací jako bumerang! Velmi účinné je si říci: “Toto není pro mně, ale někomu se to líbí…”  Buchty v obchodě jsou s různou náplní, když miluju tvarohové, koupím si je. Makové nemám ráda, tak si jich nevšímám a respektuju jejich právo na “život”, protože vím, že někdo jiný je ocení, koupí si je a s chutí sní! Kritika je velmi ošemetná věc, zvláště vztahy urputně ničí a stejně tak lidská srdce zatvrzuje a uzavírá! A není příjemnější prostě říkat lidem v čem a jak jsou skvělí?! Tak se dostaneme nejen z bludných kruhů do kruhů radosti a lásky a svobody, ale také budeme o druhých říkat to, JACÍ SKUTEČNĚ JSOU, tedy ty božské jiskry!

Hodnocení – tak významné téma v naší společnosti, že? Každý je neustále doslova pod palbou hodnocení ze všech stran, že? Ale výborná zpráva je, že každý můžeme začít od sebe a tuto “palbu” zastavit ve své mysli! K čemu nám je neustálé hodnocení? Hlava se nám může rozskočit a štěstí uniká mezi prsty – je to tak?

Albert Einstein věděl své – všechno je relativní! Co je pro někoho dobré, pro druhého být dobré v jeho situaci být nemusí. Dejme ruce pryč od neustálého kritického hodnocení a pocítíme uvolněnost, lehkost bytí! Důvěra v to, co nás přesahuje, je pro lidského ducha naprosto základní živinou. Vnímám svět jako energii, jako směsici rozličných energií. Myšlenky, pocity – to vše jsou energie, kterými je prosyceno celé pole této zeměkoule. A každá myšlenka a každý pocit v sobě nese různé “náboje” energie. Pokud v sobě cítíme láskyplné pocity, napojujeme se tím zcela přirozeně na láskyplné energie. Více se odevzdávejme té vyšší moci, aby nám mohla pomoci. Nedržme “život” sevřeně v srdci, ale dejme mu prostor – dejme prostor vesmíru, aby mohl začít věci dát do pohybu a otevřeme se s důvěrou, že se věci dějí v náš prospěch!

 

P.S.: Jak řekla Matka Tereza „Soudíš-li lidi, nemáš čas je milovat!“

  

 

 

Přestat se bát kritiky od druhých!

ballerina-2901919_640

Proč? Protože nikdy nemůžeme mít pod kontrolou to, co si myslí druzí! Naopak nás vyčerpává kontrolovat nekontrolovatelné. Vnímejme vlastní boty a neberme si věci osobně! Pokud žena kritizuje druhé, pak se samozřejmě bojí kritiky druhých, protože “podle sebe soudím tebe”. Předpokládá tak že i ostatní kritzují a nepřijímají ji.

 

Druzí, druzí, druzí?

Je příjemné uvědomit si a procítit, kolik krásných lidí na tomto světě žije a že se můžeme radovat z přátel či príma lidí, se kterými se setkáváme. A jsem vděčná za všechna taková setkání, ve kterých se navzájem s druhými obohacujeme a leštíme v srdci naději, světlo a nehodnocení. Pokud člověk má rád sám sebe, vnímá uvnitř sebe hlavně tu božskou jiskru, o které mluvili již staří jogíni, jejichž pozdrav “Namasté” znamená “Božské uvnitř mě zdraví božské uvnitř tebe!” A jakmile ucítíme tu bezpečnou a uvolňující lásku sama k sobě, ucítíme ji i k druhým lidem a nikdy nemáme důvod se nad ně povyšovat – co myslíte? Jde o jednotu, spolupráci, sounáležitost, soucit. A to nejen soucit právě s druhými, ale i o soucit k sobě samým.

 

Jak jste se sebou soucitní? Jak si dokážete odpouštět? Jak se umíte podopřit?

Sebeláska je ten největší dar, který nám byl darován v momentě našeho zrození a je škoda jej zašlapat. Přijměme tento dar s radostí v srdci, protože nám byl darován tím, co nás přesahuje, tedy bohem, láskou, božskou milostí, vesmírnou inteligencí… Pokud v našem srdci sídlí úcta sama k sobě, sídlí tam i úcta k druhým a k tomu vyššímu. Oslavujeme tak to, co dává život. Pokud se navrátíme k tomuto pokladu sebeúcty, můžeme s ním disponovat na všech úrovních našeho života a obohacovat tak svět… Mám ráda píseň “Happy” od Pharrella Williamse a představuji si při ní, jak Češi v ulicích tančí. Je to úsměvné, mám ten pocit ráda… Tančete i vy v rytmu své duše, aniž byste se nechala stahovat tím, co ti druzí… Dobrá rada pro sexy kočku, viďte?

Otázka k zamyšlení:

Co by dělal člověk, který se opravdu miluje?

 

 

Kladný přístup

mussels-1584008_640

 

Kladný přístup člověku dodává vyrovnanost, zdraví a životní spokojenost. Kladný přístup pomáhá mysli, aby nezatrpkla a tělu, aby bylo pružné a rovné! Kladný přístup je strategií úspěšných lidí. Všimli jste si toho, jak chodí spokojení lidé rovně? Jaké mají držení těla? Viděli jste někdy úspěšného člověka, který se hrbí kudy chodí? Hádám, že těžko, a přesto, jak již bylo řečeno, mnohé z nás nevnímají svoje vlastní držení těla a ramena jsou povislá a hlava skleslá. Věřím, že tělo a duše jsou propojené a že když budeme pečovat o rovná záda, budeme se cítit i na duši lépe. A naopak když si zvolíme přistupovat k věcem s optimismem, pak naše tělo bude přirozeně tíhnout k rovnému držení. Staří jogíni moc dobře věděli, že optimistická mysl je základem štěstí. Optimistická mysl člověka nabíjí, uzdravuje, dává křídla, kdežto pesimistická mysl člověka vysušuje, kormoutí jeho tělo i duši. Zvláště pro Českou republiku je optimismus výbornou výzvou, abychom jej více rozšiřovali mezi námi všemi. Vždyť si zasloužíme žít v zemi, ve které se cítíme dobře, že? Česká země byla a je považována za SRDCE Evropy a dříve lidé byli hrdí, že jsou Češi. Buďme hrdé na to, že jsme Češky, jedny z nejkrásnějších žen světa, a probuďme v sobě více optimismu, protože ten nám pomáhá více zkvétat! Tedy nejen nám osobně, ale tím pádem také naší celé nádherné magické české a moravské zemi!

 

„Veselý člověk je mistrem své duše.“ W. Shakespeare

 

 

Vděčnost

nature-1593406_640

 

Ach ano, jak krásné je téma vděčnosti! Vděčnost uzdravuje srdce a přináší lesk do našich očí. Vděčnost naplňuje náš život pocitem, o kterém jsem přesvědčená, že patří mezi naše největší bohatství. Jednou jsem slyšela příběh, jak kdosi navštívil nějakou od nás velmi vzdálenou zemi a tam žila jedna stařena v chýši a ten člověk se jí zeptal, co by dělala, kdyby náhle získala velký obnos peněz. Ona prý bez zaváhání odpověděla, že by je dala chudým… Tato stařena jistě věděla, co to znamená žít život s vděčností v srdci…

 “Neztrácejte už ani okamžik litováním, protože prociťujete-li nanovo chyby minulosti, jako byste se jimi znovu nakazili!” Neville Goddard

 

Srdce naplněné vděčností je jedním z největších bohatství, kterým člověk může disponovat. Vděčnost naplňuje život radostí a klidem. Každý den si napsat seznam toho, za co je člověk vděčný, je jistě fajn začátek nového dne… Každý den vonět k tomuto květu pro štěstí je jistě moudré rozhodnutí, co říkáte? Ráda bych vám vyprávěla jeden zážitek o pocitu vděčnosti. Na vysokou školu jsem dlouhou dobu pohlížela jako na něco, co nemohlo uspokojit mou touhu po poznatcích a vlastně jsem ve svém srdci vděčnost za to, že jsem měla tu čest ji studovat moc nepociťovala. Spíše jsem katedru kritizovala a nespatřovala jsem ve studiu nic obohacujícího. A když jsem měla promoci, spíše jsem si oddychla, že už to vše mám za sebou… O několik let později jsme pak byli pozvaní na promoci jedné příbuzné. Promoce se konala ve stejném sále Univerzity Karlovy. Pan rektor tam měl k absolventům krásnou řeč o tom, aby nezapomněli na svoji “Almu Mater”, ze které vzešli a která je vždy vítá s otevřenou náručí, kdyby se chtěli vrátit. Bylo to velmi dojemné a dojemnost celého ceremoniálu ještě dokreslila další slova absolventky, která mluvila za všechny student. A najednou jsem pocítila silnou vděčnost za to, že jsem kdy mohla studovat tutu nádhernou univerzitu, kolik krásných a inspirativních lidí jsem měla tu možnost potkat a samozřejmě i některé poznatky nebyly k zahození! A tak o několik let později, jsem i já vzdala hold této úctyhodné “Alma Mater” a trošku se zastyděla, že mi to trvalo tak dlouho… Ale nikdy není pozdě požádat o odpuštění a naplnit své srdce vědčností, co říkáte? Za ten božský pocit to prostě vždycky stojí!

 

Drobounké cvičení:

ANO a vděčnost

Toto cvičení zkoušejte provádět těsně před spaním.

S nádechem si řekněte vždycky nějakou záležitost, věc, člověka, za kterého nebo za co jste vděční a s výdechem jednoduché a procítěné “ANO”…

 

 

Nereptat

Nemám ráda reptání, ačkoliv jsem v něm samozřejmě jako mnozí z nás vyrůstala. Vezměme si na příklad oblast práce, ve které lidé asi nejvíce reptají. ROZHODLA jsem se, že moje pozornost se soustředí pouze na lidi, kteří svoji práci milují a budu je za to nahlas obdivovat. Pokaždé když jsem si všimla, že někdo vyzařuje lásku k tomu, co dělá, jsem to okomentovala s obdivem. A tak píši tato slova, abych i vám dodala sílu, že nás sice rodinné vzorce mohou ovlivňovat nepřínosným způsobem, ale že je z nich cesta ven. Existuje mnoho technik, které vám pomohou zpracovat tyto rodinné záležitosti, od rodinných konstelací nebo focusingu. A pokud se necítíte dostatečně „disciplinovaní“ vytrvat v rozhodnutí například nereptat nebo v obdivném komentování těch, kteří práci milují a nemáte silnou vůli ve vytrvání imaginací a dalších metod pracujících s vědomím i podvědomím, najděte si odborníka, který vám pomůže. Protože pokud v nás někdo věří, naše síla se násobí! A stejně tak pokud my věříme v někoho, naše síla se násobí!

 

Slova angorské kočky

Už v jogínském pozdravu je obsaženo, že každý je odleskem toho “božského”. Jogínský pozdrav “Namasté” totiž znamená, že to božské uvnitř mne zdraví to božské uvnitř tebe. A božské znamená láskyplné, laskavé, šťastné, požahnané a radostné. Děti mají hodně energie, protože jsou v souladu s tímto Zdrojem, tedy božstvím. Radují se, hrají si, jsou zvídaví, radostní, věci je baví, zajímají a oni je oceňují, nadšeně prožívají a milují. Děti když o něčem vyprávějí s nadšením jakoby tím do Vesmíru vysílaly vibrace toho, co je baví a že jsou připravení na další legraci a príma zábavu.

A jednou z cest, jak se opět napojit na tento Zdroj je mluvit slova ocenění, lásky a vděčnosti. Dalo by vlastně říci, že každé slovo je určitá modlitba. Indiáni dokonce věří, že každé slovo má svého ducha. Jaká slova vypouštíme z úst? Jakými duchy se obklopujeme? Jistě láskyplná a laskavá slova jsou uzdravující a blahodárná. Dobří duchové budiž vítáni!

 

“Polovina našich potíží jsou jen představy, a když o nich pomlčíme, zmizí.” Robert Lynd

 

Rodičovské vzorce a co s nimi?

Proč se v nás tolik drží rodičovské vzorce? Proč je tak těžké se z nich vymanit a kde se vůbec berou? Napoleon Hill to vysvětluje tak, že vše se děje v rytmech, že je noc a den, že jsou čtyři roční období a že příroda tyto opakující se rytmy zafixuje. A tak i myšlenkové vzorce jsou energie, kterou vyzařují naši předci a do které se rodíme a kterou do sebe přijímáme jako ukazatele pro náš život. Opakujeme po rodičích stejné věty, rodiče nás učí vnímat svět skrze jejich oči a my si tak osvojujeme myšlenkové návyky společnosti. Někdy jsou přínosné, někdy nepřínosné. Ty nepřínosné jsou mnohdy nazývané jako memy, tedy jako mentální viry. V podstatě je jedno, jak je označíme, důležité pro nás je, být si jich vědoma a rozhodnout se, že takto zafixovaná přesvědčení uctíváme v rámci našich rodinných předků, ale že my se rozhodujeme pro přesvědčení, která jsou přínosná. Napoleon Hill vysvětluje, že taková přesvědčení, která se stále opakují, se dostanou do rytmu a jakmile jsou v rytmu, tak se fixují a pak je těžké je změnit. Říká tomu „hypnotický rytmus“. Je ale skvělá zpráva, že hypnotický rytmus funguje stejně tak silně pro nepřínosná, tak i přínosná přesvědčení. Proto jde o to být rozhodnutým člověkem, který stále nelavíruje sem a tam. A jakmile požadujeme a očekáváme danou věc, pak v tom vytrvejme!

 

Přestaňte se bát neúspěchu a fanděte si!

 

Mnozí kvůli tomuto strachu nikdy nezkusí to, po čem touží! Zamysleme se nyní nad vrcholovými sportovci. Jsou to lidé, kteří získávají medaile za své sportovní výsledky, že? A kupodivu tyto lidé získají mnohdy medaili i když při svém výkonu chybují. Vzpomeňte si například na biathlon – i mistr v biathlonu se nemusí trefit do terče po každé a může si “dovolit” chybovat! Nebo výborný brankář také nikdy nemá čisté skóre! A takto bych mohla pokračovat s více sporty od krasobruslení, kdy i mistr světa při skoku upadne, až po hráče fotbalu, kteří nemají vždy 100% přesnou mušku.

Možná v sobě můžeme mít ukotvené, že příjde někdo jiný, kdo nás spasí. Může to být člověk, můžou to být například peníze a tak stále čekáme, pasivně čekáme, až to pravé ořechové příjde a spasí nás. Myslím si ale, že není nač čekat! Hodilo by se zde zvolat “Spasme sami sebe!” Není nikdo a nic, co by nás mělo spasit, máme svoje vlastní křídla, která čekají na to, až je rozevřeme a “poletíme” svou cestou, svou jedinečnou cestou v důvěře v život, v to, co nás přesahuje…

Najděte sama sebe. Najděte uvnitř sebe, kdo skutečně jste. Objevte své dary, talent, schopnosti a dovednosti a přestaňte odporovat sama sobě a těmto darům. Když se neustále ohlížíte na okolnosti, dáváte jim svou sílu. Když neustále čekáte na něco z venčí, odevzdáváte tomu svou vlastní sílu. A to je škoda, že? Nechte si svoji sílu a využijte ji k dobru tím, že se soustředíte na to pravdivé, co je uvnitř vás a obohatíte nejen svůj život, ale i životy ostatních. Co myslíte?

  

Udělejte si v sobě jasno!

Není úplně jednoduché mít v sobě jasno, viďte? Tolik podnětů z venčí, tolik lidí a tolik různých názorů! Média, informace, informace, informace… Stále se na nás hrnou

a zahlcují náš vnitřní svět, se kterým nás nikdo v dětství nenaučil pracovat. Vlastně nás nikdo nevedl k tomu jej poznat, natož s ním pracovat, že? Udělat si v sobě jasno je krásný pocit, protože když máme jasno, není tam zmatek. A ve zmatku se nám stahuje hrdlo, mělce se nám dýchá

a naše křídla jsou skleslá a my se bojíme letět, protože vlastně ani nevíme kam a proč. Udělejte si jasno v tom,

při čem se cítíte vy jedinečně v souladu! Proto je tak důležité umět naslouchat sama sobě, abychom si porozuměly a abychom slyšely tu inspiraci, která je nám dána boží milostí! Udělejte si v sobě jasno a nehledejte souhlas s ostatními, hledejte soulad právě s božskou jiskrou, kterou máte uvnitř!

  

Slova Theodora Roosevelta

“Pokud vás zaskočil neúspěch a něco se vám nepovedlo, dostali jste se do těžké situace, uklouzli jste, upadli  a poranili se, pokud vás lidé pomluvili a urazili, udělejte jednu věc: zapomeňte na to! Není totiž nač vzpomínat! Přízraky minulých urážek a pomluv vás mohou okrást o mnoho šťasných hodin hodnotného života. Jen málo z nás si uvědomuje, jakou spojitost má den či hodina života s úspěchem, štěstím a osudem. Je snadnější snít o budoucím obrovském úspěchu než se pokusit o dosažení velkého úspěchu v přítomnosti. Dnešní den se skládá z pomyslných kvádrů, z nichž stavíme vlastní budoucnost. Jsou-li v nich defekty, obdobná bude i stavba naší budoucnosti. Velkolepá a skvostná budova, o níž jste snili, přesně odpovídá tomu, co vložíte do dnešního dne. Svět poskytuje příležitosti těm, kdo je umějí využívat. Síla a bohatství se ukrývají v přítomných okamžicích a hodinách. Ubíhají a čekají, až je nějaké ostré oko uvidí, jemné ucho uslyší a šikovná ruka zrealizuje. Negativní myšlení k ničemu dobrému nevede: pouze ničí, boří a rozbíjí. Je snadné upadnout do zármutku – je to však pro úspěch nesmírně škodlivé. Musíme se nejprve zbavit všeho negativního, abychom přitáhli prosperitu a rozvinuli se jako tvořivá osobnost. Přestože se vám něco nedaří, vždy je lépe se pozitivně rozhodnout a rázně to plnit než tápat a být nerozhodný, měnit úmysly a neustále odkládat věci na druhý den.”

 

Anthony Robbins o “chybách” neboli o cenných životních zkušenostech:

“Vzpomeňte si na největší chybu, které jste se minulý rok dopustili. Možná vás pomyšlení na ni dosud skličuje. Je ale možné, že tato chyba byla součástí celého řetězce událostí, který vám přinesl více úspěchu než zklamání. Zamyslíte-li se nad tím, uvědomíte si, že jste si z “chyby” odnesli více ponaučení než z čehokoli jiného, co vás v té době potkalo. Máte tedy dvě možnosti: vyčítat si všechny své chyby, nebo je chápat jako zkušenost a vzít si z nich ponaučení. Každá zkušenost má několik významů. Záleží na vašem rozhodnutí, co zdůrazníte a na co se soustředíte. Základem úspěchu je zvolit pro každou zkušenost takovou interpretaci, která pracuje pro vás a nikoli proti vám… Zkuste se na chvíli zamyslet a vzpomenout si na pět svých největších selhání v životě. Co jste se z nich naučili? Jsou to pravděpodobně vaše nejcennější životní zkušenosti…”

Úryvek z knížky “Nekonečná síla”

 

Drobounké cvičení:

King kong

Každé ráno a každý večer se pobušte pěstmi po hrudníku. Je to cvik, kterému se říká “King kong” a silně působí nejen na naše sebevědomí, vědomí naší hodnoty, ale také na krásu, protože aktivuje brzlík, který je prý spojený s mládnutím!

 

Vytrvalost

cloud-600224_1920

V knížce Napolena Hilla „Jak přelstít ďábla“ se dostáváme opět hlouběji pod povrch. Uvědomíme si, že zvyk je to, co nás drží za šos. Napoleon Hill tento „zvyk“, jak již bylo řečeno, nazývá „hypnotickým rytmem“. Hypnotický rytmus alias zvyk, alias přírodní zákon rezonance, alias gravitace. Příroda funguje v zafixovaných rytmech – střídající se den a noc či roční období. Naše přesvědčení jsou také „ukolíbaná“ hypnotickým rytmem, a proto je mnohdy tak těžké vymanit se z tohoto rytmu našeho několikaletého zvyku. Ale vtrvalost je tím nejúčinnějším nástrojem pro přelaďování rytmu! Vytrvejte, vytrvejte, vytrvejte! Také lze použít krásné přísloví: “8x krát upadneš, 9x krát vstaň!”

A přeji nám kočkám, abychom cítily bezpečí a důvěru v to, co nás přesahuje – tedy v energii lásky! Abychom se na ni zaměřovaly, abychom ji viděly kolem sebe a za naším zrakem, v srdci… A i když se mnohým tato energie může zdát právě neviditelná, když se pozorně díváme, můžeme ji vidět všude kolem sebe…

Naše kódy

Máte pocit, že když čtete různé motivační knížky, že sice vnitřně víte, že je to pravda, vnitřně to s vámi rezonuje, ale zároveň jako by vás něco drželo na místě a nedovolovalo vám se hnout? Jakoby vaše mysl měla své kódy, které nejdou změnit? Je to zcela přirozený a logický proces, protože naše strachy a obavy jsou v nás zasuté jaké software po mnoho let a trvá opět zase roky než krůček po krůčku tento software v sobě přeladíme!

Lidé chtějí všechno hned teď a tady, ale změnit vibrační naladění a nenechat se stahovat okolními energiemi je “práce” spojená s vytrvalostí! A pokud se na té cestě nepodporujeme, je o to těžší! A pokud se neumíme podpořit samy, proč se nechat podpořit trenérem, psychologem nebo koučem? Všichni vrcholoví sportovci mají své trenéry, nejsou na své životní sny sami.

A tak i vy nebuďte sama a nechte se odborně vést k tomu, abyste uměla ocenit sama sebe! Protože sebeláska je ten nejmocnější klíč ke štěstí! Co myslíte? Jak říká Srí Chimnoy:“Automobil každého šťastného života potřebuje motor povzbuzování.”A povzbuzování a oslavování a uvědomění si každého malinkého úspěchu jsou přesně ty nové kódy, které vám otevřou dveře k sebepoznání, a tím přijetí a neodporování sobě, druhým a tomuto světu.

„Všechno začíná u toho, nakolik se máte rádi. Když se skutečně milujete, zůstáváte vyvážení a klidní.“ L. L. Hay

 

 

 

Dávání a přijímání

Umění přijímání spočívá v tom dovolit si přijmout! A to nás vede k základnímu přesvědčení “Jsem dost dobrá!”, které právě otevírá dveře k umění přijímání. Stejně tak dávání je dalším principem, které otevírá brány k naší hojnosti. Vyplácí se být teď a tady s náručí připravenou k přijímání a stejně tak i k lehkému dávání. 

“Vesmíre, jestli má teď někdo obdržet velký dar a není ochoten ho přijmout, pošli ho ke mně. U mně je pořád otevřeno a žádné požehnání neodmítnu. Díky!” Harv Eker

 

 

A se zavřeným srdcem je těžké přijímat i dávat, viďte? Toltékové vidí svět jako jedno velké srdce. A naše srdce jsou mnohdy zavřená bolestí a strachem. Pokud věříme, že naše srdce ochráníme tím, že ho uzavřeme, podléháme iluzi, která nás stojí mnoho sil a radosti. Uzavřené srdce vyzařuje chlad, odmítání a nepřijetí, což jsou životní kvality, které bolí a je v nich smutno. Naopak otevřené srdce se nebojí, ale důvěřuje, miluje a je vděčné, a proto si k sobě dle zákona rezonance přitahuje podobné životní kvality. Otevřít svá srdce je k našemu nejvyššímu blahu… A zvláště otveřít srdce vůči sama sobě se zdá pro nás mnohé výzvou! Mějme se sebou trpělivost! Otevřené srdce tepe životem, je radostné! Naslouchejme potřebě srdce se otevřít a milovat…

„Děkuji ti!“ Touto afirmací dáváme najevo, že chápeme, že nám energie lásky pomáhá ve všech směrech a vyjadřujeme jí vděčnost za dary. A také tato afirmace cvičí nejen vděčnost, ale také pokoru k tomu, co nás přesahuje, která našemu egu tolik chybí!

 

”I jeden sluneční paprsek může prostoupit mnoho tmy.” František z Assisi

 

Cvičení:

Podvědomí

Tento týden se zaměříme na to, co naši vášeň blokuje! Naše vnitřní bloky sídlí většinou v podvědomí. Jsou to nějaké vzpomínky, přesvědčení, “dohody” a naše “pravdy”, které jsme přejali od dospělých, z této společnosti, když jsme byli dětmi nebo dospívajícími. Samozřejmě i v dospělosti se nám mohly dít věci, které jsme nezpracované potlačily a nyní nám ovlivňují život nepřínosným směrem. Podívejte se na oblast vašeho života, ve které nejste spokojení: práce, vztahy s druhými lidmi, finanční situace, vaše sebevědomí, apod… Nepodobá se vaše cesta v této oblasti cestě jednoho z vašich rodičů? Není tato nespokojenost ovlivněna tím, že jste právě přejali “dohodu” jednoho z vašich rodičů a nyní jdete ve stopách stejného “vzorce” myšlení a následně jednání? Jakmile takovou spojitost odhalíte, posaďte se na chvíli v tichosti a zeptejte se sami sebe: “Jakou “dohodu” v této oblasti bych měla ráda ve svém srdci?” A čekejte na svoji odpověď. Následně si promluvte se svým podvědomím: “Vím, že jsi můj spojenec a že to, co je v tobě uloženo jsou emocemi nabitá přesvědčení a moje pravdy a nyní jsem se rozhodla, že “dohody” svých rodičů již ve svém životě nepotřebuji a uzavírám s tebou novou dohodu, pro mne přínosnou! (dohodu doplňte)” Například jedna moje klientka měla potíže přijímat od druhých lidí dary. Zjistily jsme, že je to tím, že ji rodiče v dětství opakovali, že je neslušné si něco brát od druhých lidí a že je v pořádku jen dávat. Její vnitřní bytost ji pak řekla, že by chtěla takovou “dohodu”, aby zněla: “Dávat i brát je v pořádku. Zasloužím si dostávat dary a s radostí je přijímám.” Zkuste si toto cvičení a vydržte si jej opakovat do té doby než budete s vaší novou “dohodou” v souladu. Tedy budete mít opravdu dobrý pocit, když si na ni pomyslíte… Chvíli to trvá, protože v nás jsou dohody usazené několik let, ale síla rozhodnutí vašemu podvědomí ukáže, že to myslíte vážně a že jste připravení!

Drobounké cvičení:

Rozpřáhněte paže

Každé ráno a každý večer před zrcadlem v koupelně roztáhněte paže a řekněte buď nahlas nebo v duchu: “Jsem připravená přijímat dary vesmíru”…. A zkuste do toho dát ten pocit, že si dary vesmíru přijímat zasloužíte! Mějte se ráda!

 

„Je toho ve vás víc, než by se mohlo zdát, a sami to dobře víte. Dokážete milovat hlouběji, než vám vztahy umožňují. Jste mnohem schopnější, než nasvědčuje vaše zaměstnání. V hloubi své bytosti jste nekoneční, tvořiví, neomezení…“  David Deida z knihy “Prostá pravda”

 

A těším se při nějaké další příležitosti na společné setkání, ať už osobně nebo on-line!:) S láskou Jitka

 

Buďte stále svá!

Jste v pořádku taková, jaká jste!

Přijměte se a milujte!

ballerina-1463126_1920

 

Tančete v rytmu své duše!

 

Toto je úryvek z brožurky „9 zásad sebevědomé ženy“

 

S radostí Jitka

 

A zde je Škola sebedůvěry inspirovaná L. L. Hay

Úvod

Téma sebedůvěry je to nejožehavější, se kterým jsem se ve své psychologické praxi setkávala. Proto jsem se v roce 2012 rozhodla otevřít “On-line školu sebedůvěry” a celkem bylo otevřeno 5 běhů. Nyní je tato škola přepsaná zde a přeji si, aby vám škola byla k co největšímu užitku! Někdy je těžké být na věci sama. Rozpoznat odkud začít, kudy se vydat. A právě proto je tu tato brožura, která vás povede – následujte ji jako svého průvodce sebevědomím, a nebuďte tak na posílení svého sebevědomí sama! Následujte svoji intuici, poslouchejte sama sebe a věnujte čas a energii tomu nejdůležitějšímu, co na světě máte – sama sobě. Začátky mohou jít občas ztuha, ale nevzdávejte to! Uvidíte, že za nějaký čas na sobě pocítíte změny a také vaše okolí na vás bude reagovat jinak… A dalším krokem je pak vytrvat!

Motto školy:

Mějte ráda sama sebe! Láska plodí lásku….

 

Co vám škola může přinést:

 • Dobrý pocit ze sebe sama
 • Radost v srdci
 • Kladné naladění k životu
 • Jiný úhel pohledu na problém
 • Klid v duši
 • Pochopení pro sebe sama i pro druhé
 • Přijetí sebe sama
 • Odvahu vzít život do svých rukou
 • Vděčnost rozlévající se po celém těle
 • Uvolnění a pocit, že si “zasloužíte”
 • Úctu k životu a ke svému tělu
 • Pocit “správnosti” z toho, kdo jste a co děláte
 • Pocit, že jste dostatečně “dobrá” a láskyhodná
 • Naučíte se, jak nechat plavat pocity viny a výčitky
 • Přijmete minulost jako vaši součást
 • Vykročíte směrem k odpuštění sama sobě i druhým
 • Budete více žít teď a tady
 • Budete si snadněji tvořit spokojené vztahy

 

Sebeúcta, sebepřijetí, sebeláska a sebedůvěra jsou největší dary, které pokud jsou promrhány, pak se žena nemůže ve svém životě cítit dobře…

A teď už je to jen na vašem rozhodnutí, zda zasadíte semínko a dáte mu vláhu a prostor pro jeho svobodu a radost růst…

Nezapomínejte na to, kdo skutečně jste – láskyhodná bytost! A jak řekl J. W. Goethe – “Budete-li si důvěřovat, budete vědět, jak žít!”

Když zaťuká příležitost, otevřete jí dveře…

Pojďme schůdek po schůdku scházet do hlubin naší duše,  hýčkat ji a milovat ji….

 

 

 

Pojďme se společně krok za krokem opět navrátit

ke svému přirozenému sebevědomí…

 

 

„Cesta existuje jen tehdy, když kráčíš“ J. Dušek

 

 

 1. týden

 1. Nejdříve ze všeho vás požádám připravit si blok nebo si jej koupit… Také lze samozřejmě pracovat s jednotlivými papíry…
 2. Napište si na papír škálu 0-10, kde 0 znamená “vůbec ne” a 10 “maximálně ano”. A zkuste se zamyslet, jak moc se máte ráda. Zapište si číslo. Jde jen o zmapování, kde se právě nacházíte ohledně svého sebevědomí…
 3. Dále si zkuste nakreslit přímku vašeho života a zaznamenejte si v jednotlivých úsecích života opět číslo vaší sebelásky:

Například:

0————–10 let

měla jsem se hodně ráda jako dítě – č.10

10————-15 let

tady už jsem ztrácela jistotu hlavně díky nedobrým školním výsledkům – č.7

15————22 let apod….

Jde o to, zmapovat si od začátku života, jaké jste měla sebevědomí a uvědomit si s čím byl spojený jeho pokles

či opětovný nárůst. Je to taková “křivka” vaší sebedůvěry…

 

 1. PŘESTAŇTE SE KRITIZOVAT!

Kritika vám momentálně k ničemu neslouží. Když si uvědomíte, že si v duchu říkáte, jak jste špatně pověsila prádlo nebo jak jste se špatně zachovala k dětem, uvědomte si své kritické myšlenky a rozhodněte se zkrátka, že se již přestáváte kritizovat. Protože vy jste láskyhodná žena, nezapomínejte na to!

Když se vám něco nepodaří, běžte k zrcadlu a řekněte si: „Stejně tě mám ráda.“ Pokud si nedokážete říci, že se máte ráda, pak najděte nějakou větu, které byste věřila – například “Stejně jsi šikovná holka…”, “V té chvíli jsi udělala to nejlepší, co jsi právě mohla…”, apod…

Když se vám něco podaří, pak se dívejte v zrcadle do svých očí a řekněte si: „Děkuji ti“.

 

 1. Sranda cvičení pro každý den – choďte pevně ve svých botách!

Když jdete po ulici, vnímejte svoji pevnou chůzi! Pokud zvedáte nohy a třeba si i zadupáte, posílíte tím svou rozhodnost a sebevědomí. Naopak když budete šourat nohama těsně nad zemí, budete se cítit unavená a nesebejistá…. A to není cesta k posílení sebedůvěry… Vím, že to může vypadat, že je toho moc, ale nebojte se, není! Pro začátek je to akorát, ani málo, ani moc. Jste zkrátka ve škole a ta je o každodenní aktivitě. Je to jako trénovat tenis. Ze začátku to třeba moc nejde, ale čím častěji budete na kurtu, tím lépe se do míčku trefíte podle svých představ. Jde jen o to začít věci dělat a uvidíte, jak vám to vše půjde od ruky.

 

 2. týden

 1. Seznam ocenění

Každé ráno si pište do bloku, co na sobě dokážete ocenit! Pokud není nic, co byste v současné době na sobě ocenila, pak si pište větu: ”Jsem na cestě k tomu, že na sobě začnu vidět něco k ocenění.” Ale věřím, že už jen vaše rozhodnutí jít si za svou sebedůvěrou, je veliký bod k ocenění! Toto cvičení vám velmi zdárně pomůže překlápět váš zvyk kritizovat se! Pomůže vám lépe na sobě vidět a v srdci cítit to, za co se sama dokážete ocenit! Toto cvičení vás jemně a zároveň pevně dokáže překlápět z negativního do pozitivního! Opravdu si udělejte každé ráno nebo každý večer chvilku a sepište si takový seznam ocenění toho, kdo jste! Nevadí, když se budou jednotlivé body každý den opakovat. Tím, že ze sebe budete vyzařovat to pozitivní, budou vás napadat další pozitivní záležitosti o vás! Když toto cvičení dělám na seminářích, nejdříve se cítí ženy zaražené, že nejsou zvyklé se ocenit a chválit, protože prý samochvála smrdí. Ze své zkušenosti v praxi však mohu potvrdit, že když o sobě říkáme dobré věci, cítíme se dobře, ale když se pochválit neumíme, pak se necítíme dobře. Co říkáte?

 1. Sranda cvičení – rovná záda a úsměv

Kdykoliv si vzpomenete, zkontrolujte své tělo, zda stojíte rovně! Hlídejte si svoje rovná záda a k tomu úsměv! Když půjdete kolem zrcadla, srovnejte své držení těla a usmějte se na sebe. Úsměv je potvrzení vlastní sebehodnoty, tak sem s ním!… Když projdete kolem výkladní skříně, usmějte se na sebe. Kdykoliv sedíte u počítače, uvolněte svoje napětí v čele, ve svalech krční páteře, povolte ramena a co nejvíce narovnejte záda. Zkrátka mějte rovná záda a úsměv na rtech kdykoliv si vzpomenete!

Lidský organismus neumí rozeznat přirozený a “umělý” úsměv a při každém z nich vylučuje do těla endorfiny – tzv. hormony štěstí, čímž zvyšuje imunitu a vůbec napomáhá k celkově vitálnějšímu stavu těla i mysli….

 

 

 

 

 3. týden

1. Seznam vděčnosti

Pište si do bloku nebo na papír každé ráno, za co jste v životě vděčná. Vděčnost je velmi pozitivní emoce, která vás dokáže překlopit z toho negativního. Napište

si na začátek vaší stránky v bloku nadpis SEZNAM VDĚČNOSTI a pište, co vás napadne… Vděčnost je silný pocit, který dokáže otevřít naše srdce.

“Sen se opotřebuje jen tehdy, když jej nežijeme. Svým snům se musíme věnovat teď a tady. A vychutnávat si je s rozzářenýma očima, jako září oči dětem, když rozbalí dárek, po kterém tak dlouho toužily.” (Francois Garagon, Jade a posvátná tajemství života)

 

  

 1. Otázky k zamyšlení
 • Jak často pocítíte ve vašem srdci vděčnost?

Kolikrát za den? Pokud pociťujete vděčnost málo – proč?

 • Co můžete udělat pro to, cítit ve vašem srdci vděčnosti více?
 • Je někdo, komu byste mohla vyjádřit vděčnost právě teď hned? Tak to udělejte, co říkáte?

 

Přeji krásný týden a nezapomínejte nejen na to, že jste obdarovaná různými dary vnějšími, ale i těmi vnitřními – vaši krásou, vaší jedinečností, vaší láskou, vaším pochopením a soucitem, vaším smyslem pro humor, vašimi talenty, vaší něhou, vaší vnitřní sílou, vaší představivostí, vaší vytrvalostí, vaším tělem, vaší vášní!

 

 4. týden

1.“Přijímám sama sebe, takovou jaká jsem”

Tuto větu si říkejte v duchu, kdykoliv si na ni vzpomenete. Nebo ještě lépe si ji říkejte před zrcadlem, ale vždy ať ji provází dobrý pocit! Pokud vám tato věta s dobrým pocitem nejde napsat či říci, tak si ji přeformulujte na něco podobného: “Jsem na cestě k tomu, že se přijímám taková, jaká jsem!”

 

 1. Sranda cvičení – mluvte nahlas a zřetelně

Kdykoliv si půjdete cokoliv koupit a budete komunikovat s paní prodavačkou, mluvte zřetelně a nahlas! Postavte se sama za sebe tím, že se budete vyjadřovat s plnou artikulací. Nekuňkejte! Řekněte věci pěkně zřetelně, otevřete ústa a vyslovte krásně slova tak, aby vám každý rozuměl! Když jsem chodila na zpěv, paní profesorka se vždy podivovala nad tím, jak lidé málo artikulují. Tak hurá do hlasitějšího, tedy sebevědomějšího projevu. Nemám samozřejmě na mysli křičení, ale mám na mysli pevný a dostatečně silný hlas, který vychází z vašeho středu! A pak si zapište do bloku, co jste v těchto různých situacích prožívala… Během tohoto týdne zkoušejte i cvičení z minulých týdnů, která vás nejvíce oslovují, nejvíce vám pomáhají nebo na ně máte největší chuť… A zkuste svoji pozornost zaměřit hlavně na to přestat kritizovat druhé. Je někdy až překvapivé, jak moc kritizujeme lidi a věci kolem a dobrovolně se tak ochuzujeme o náš dobrý pocit… Když někoho kritizujeme, nikomu tím nepomůžeme, sobě již vůbec ne!… Přeji příjemný týden plný nových úlevných objevů. 

 

 5. týden

 1. Cvičení – odevzdání

Najděte si chvilku pro sebe – například těsně před usnutím. Zavřete si oči, uvolněte se a představte si samu sebe na místě, kde se cítíte dobře. Můžete si místo zcela vymyslet nebo zvolte to, které znáte ze svého života. Pak si představte, že před sebou máte velkou bednu, krabici nebo truhlu. A nyní všechna svá nefunkční přesvědčení nebo jakékoliv starosti a trápení vložte do této bedny.

A dejte je tam s pocitem vděčnosti, že jste se díky nim něco naučila a pochopila jste, že toto již v životě nechcete. Pak tu bednu v představě pošlete po moři nebo po řece nebo ji prostě jen odevzdejte nějakému přírodnímu živlu – větru, slunci, dešti… Cokoliv, co je vám příjemné, tak s krabicí proveďte a představte si, jak ji příroda nebo ta vyšší moc přemění ve sluneční světlo nebo kapky deště nebo se prostě jen rozplyne…  Úleva je skvělá, užijte si ji!

 

 1. PŘESTAŇTE KRITIZOVAT DRUHÉ!

Všímejte si kdykoliv, kohokoliv nebo cokoliv zkritizujete a jednoduše s tím přestaňte! Jde o to přestat se připravovat o svůj dobrý pocit a svojí energii tím, že dáváme energii tomu, co se nám na druhých nelíbí. Naopak je príma více a více dávat energii tomu, co se nám na nich líbí, protože to tvoří náš vnitřní dobrý pocit a spokojené vztahy i život… A samozřejmě úkoly z minulých týdnů „přestat se kritizovat“ a „rovná záda a úsměv“ stále trvají! Přeji hezký týden a držím pěsti ve vytrvalosti!

 

6. týden

1. Seznam toho, co můžete ocenit na vašem těle

Do svého bloku teď každé ráno zapisujte seznam toho, co se vám líbí na vašem těle! Naše tělo je chrám a je prioritou našeho života. Naše tělo je náš šéf a vždy se vyplatí pečovat o něj a milovat jej!

 

 1. Cvičení – práce se zrcadlem pro každý den

Podívejte se do zrcadla a řekněte si: “Jsem krásná…” Pokud tomu nevěříte, zkuste si říci něco, co ve vás vzbuzuje dobrý pocit – např. “Jsem pohledná”, “Něco na mně je”, “Jsem zajímavá”, zkrátka cokoliv, co podpoří váš pocit ocenění toho, jaká jste fešanda! A každá žena je jedinečná a fešanda, jen tu krásu vidět, že?

 

 1. Cvičení – práce se zrcadlem a před spánkem pro každý den

Kdykoliv jdete kolem zrcadla, řekněte si cokoliv milého. Například:

 • “Zasloužím si príma den…”
 • “Dneska mi to sluší!”
 • “Přijímám se takovou, jaká jsem.”
 • “Jsem na cestě za svým sebevědomím a děkuju si za to”

Zkrátka řekněte si cokoliv VAŠEHO, čemu v té chvíli skutečně věříte! Zkuste si něco hezkého říci i těsně před usnutím, i kdyby to měla být jen jedna věta… A nezapomínejte nekritizovat sebe a druhé a mít rovná záda s úsměvem.

 

 

7. týden

1. Cvičení – seznam

Tento týden si do bloku zapisujte každé ráno seznam toho, co můžete ocenit na svém životě v dětství, na tom, když jste byla malá holčička!

 

 1. Cvičení na oproštění se od rodičovských “vzorců”

Nabízím vám možnost, jak nechat u rodičů, to co je jejich a postoupit VAŠÍM směrem. Většinou to totiž funguje tak, že co se v rodině naučíme, je vlastně naším “dědictvím”.

A my dcery dost často nechceme toto dědictví nevědomky zradit a naopak nevědomky děláme vše proto, abychom pokračovaly v cestě našich rodičů. Tak pokud víte nějaké přesvědčení, které vám brání na vaší cestě za spokojeností a víte, od koho jste toto přesvědčení přijala, pak hurá na toto krátké a velmi přínosné cvičení: Zavřete si oči. Představte si situaci, že jste někde právě s jedním z vašich rodičů (mohou to být samozřejmě i prarodiče) a nyní k vám váš tatínek nebo maminka promlouvá:

“Vidím, že ti není přínosné to, co jsem tě naučil/a a že chceš jít svou vlastní cestou a víš jaká cesta to je, za což tě obdivuji. Nechej tedy u mně to, co je moje. Nechej u mně moje přesvědčení a jdi si za tím lepším pro tebe.”

A prociťte tuto situaci a pak svému rodiči odpovězte, co byste ráda. Třeba něco v tom smyslu: “Děkuju za tvoje slova. Vážím si jich a když se budu cítit dobře, pozvu i tebe do tohoto dobrého pocitu z mého nového a prospěšného přesvědčení.” Upravte si slova vašich rodičů nebo svá slova podle svého. A cvičení provádějte kdykoliv objevíte další přesvědčení, která v sobě nechcete dále uchovávat. A teď už nezbývá nic jiného, než na to skočit!

8. týden

1. Cvičení – seznam

Tento týden si do bloku zapisujte každé ráno seznam toho, co se vám předchozí den povedlo pěkného, milého, úspěšného, zkrátka, za co se můžete ocenit z předchozího dne. A nezapomínejme, že i v negativních emocích či myšlenkách se skrývá dar pochopení – toho, co nechceme. O to více se přibližujeme k pochopení toho, co chceme a věci jsou pro nás jasnější a jasnější!

 

 1. Cvičení na odpuštění sama sobě

A tento týden nás čeká něco “těžšího” – odpuštění. Začneme odpuštěním sama sobě – to je většinou velmi opomíjené téma, ale velmi důležité! Tento úkol si udělejte kdykoliv na něj budete mít skutečně klid a dostatek času. Více je zde (z knihy „Miluj svůj život“ od L.L. Hay):

Klidně se posaďte před zrcadlo, dívejte se sama sobě do očí a řekněte: „Právě teď jsem ochotná odpustit si.

Odpouštím si za to, že _______________ (doplňujte si, co vám běží hlavou).“

Opakujte to stále dokola. Objeví se spousta věcí, které si chcete odpustit. Provádějte to alespoň pět až deset minut. Pátrejte ve svém srdci po událostech, které si toužíte sama sobě odpustit. Pátrejte po tom, co je ve vás ukryté, potlačené, bolestivé. A vše to uvolněte větou, že si to teď právě všechno odpouštíte… Až budete mít pocit, že jste si řekla, co jste potřebovala, pak si poděkujte. „Děkuji sama sobě, že jsem si dokázala odpustit.”

Je to velmi účinné cvičení. Někdy stačí na určité záležitosti provést ho jednou, jindy je potřeba cvičení provádět častěji… Zkrátka podle toho, jak vás volá!

 

 1. Cvičení pro každý den – “Mám se ráda”

A opět věta, která by ve vás měla vyvolávat příjemný pocit, ať už před zrcadlem nebo kdykoliv si ji během dne řeknete: “Mám se ráda a láskyplně podporuji sama sebe” nebo mírnější varianta: “Jsem na cestě k tomu, mít se ráda a podporovat sama sebe.” 

 

9. týden

1. Cvičení – vaše charisma

Co dodává vašemu životu ten živoucí, jiskřivý a nádherný šmrnc? Přeci vaše charisma, vaše osobnost! A proto je na čase již více svoji osobnost neskrývat a nechat ji zářit

v sobě, ze sebe, pro sebe, pro ostatní. Podle Napoleona Hilla existují tyto zdroje našeho charisma:

 • Stisk ruky
 • Tón hlasu
 • Držení těla a vystupování
 • Vyzařování myšlenek
 • Péče o zevnějšek

 

Vaším úkolem pro tento týden bude všímat si, jak tisknete ruku druhým při pozdravu a stisknout ji opravdu vášnivě! Dále jaký je váš tón hlasu? Vyčerpaný, negativní, neradostný? Tedy hurá do vášnivého povídání o tom, co se vám líbí! Dejte vašemu tónu hlas ten správný šmrnc, jaký máte uvnitř sebe! Hlídejte si držení těla, to platí neodmyslitelně k vášnivým a úspěšným lidem – rovná záda a úsměv! A samozřejmě naší vášnivou podstatu podtrhne sukně! Jsme ženy a sukně je nádherné vyjádření naší ženskosti! Korálky, krásné náušnice, náramek – to vše nám dodá příjemný pocit sama ze sebe!

Vyzkoušejte, jaké to je, pověsit kalhoty na hřebík a pěkně provětrat své sukně a šaty!

 

 1. Cvičení – otázky k zamyšlení
 • Koho obdivujete? Hrbí se ten člověk někdy? Jak o sebe pečuje? Jaký tón hlasu má? Stiskl by vám ruku pevně? A má optimistické nebo negativní myšlení?
 • Jaké myšlenky byste ráda, aby z vás vyzařovaly?
 • Je něco, co pro sebe můžete udělat, abyste více “pečovala” o své charisma?

Tedy nezapomínejte nekritizovat sebe a druhé a mít rovná záda s úsměvem.

 

 

10. týden

 1. Cvičení – vaše zdraví

A tento týden se podíváme na vaše zdraví. Prosím, zodpovězte si co nejpoctivěji následující otázky a moc vám přeji, abyste přišla na něco nového, objevného

a úlevného. K sebevědomí samozřejmě patří to, že jste zdravá jako řípa!

 

Vezměte si tužku a papír a své odpovědi si zapisujte…

 • Máte dostatek pohybu?
 • Kolik tekutin denně vypijete?
 • Jak často jíte jídlo, o kterém si myslíte, že prospívá vašemu zdraví?
 • Jak často děkujete svému tělu, že je zdravé?
 • Jak často vyčítáte svému tělu nějaký „nedostatek“?
 • Jak často vnímáte pocity svého těla?
 • Jak často si uvědomujete držení svého těla?
 • Chodíte s rovnými zády? Sedíte vzpřímeně? 
 • Jste hrdá na to, jak vypadá vaše tělo? Pokud ne, proč ne?
 • Považujete tělo za svého služebníka či „životního“ partnera?
 • Co si obyčejně myslíte o svém těle?
 • Máte ráda sama sebe?
 • Posloucháte svoji duši?
 • Uctíváte vyšší sílu, která tvoří život?
 • A co vám o zdraví předali rodiče?
 • Používala jste někdy nemoc k větší náklonnosti od druhých?
 • Odpočíváte dostatečně? Pokud ne, proč ne?

 

 

 

 11. týden

 1. Cvičení na odpuštění druhému člověku

Nejdříve si napište seznam lidí, kterým byste ráda odpustila. A začněte tento týden s odpuštěním tomu, kdo vás nejsilněji ze seznamu přitahuje. Nemusí to být ten “nejhlavnější” člověk. Někdy je dobré nezačínat s tím nejtěžším… A opět si dejte na tento úkol dostatek času. Více je zde (z knihy „Miluj svůj život“ od L.L. Hay):

Klidně se posaďte před zrcadlo, dívejte se sama sobě do očí a řekněte: „Člověk, jemuž potřebuji odpustit je__________________ (jméno)

A já mu odpouštím, že ______________________________________.“

Opakujte to stále dokola. Objeví se spousta věcí, které určité osobě musíte odpustit, dejte si dostatek času a všechny záležitosti k odpuštění řekněte nahlas. A pak si představte, jak vám říká člověk, jemuž odpouštíte: „Děkuji, teď tě osvobozuji“. Pokud se při cvičení objeví potřeba ještě odpustit i sobě, pak sem s tím! Řekněte nahlas: „Odpouštím si, že jsem _______________.“

Některých zážitků se zbavíme snadno a jiné je třeba odstraňovat hodně dlouho, až jednoho dne povolí a zmizí.

 

 1. Cvičení – práce se zrcadlem pro každý den

Kdykoliv jdete kolem zrcadla, řekněte si: “Zasloužím si žít v harmonickém vztahu.” Samozřejmě si větu upravujte podle sebe. Například žijete v bezvadném vztahu, na kterém nechcete nic měnit, pak si větu převeďte více na sebe: “Zasloužím si žít v harmonickém vztahu sama se sebou.”

 

 

 

 

12. týden

 1. Cvičení – prosperita

Zkuste si upřímně vyplnit dané cvičení o prosperitě:

 • Co pro vás znamená prosperita?
 • Co si myslíte o penězích a proč?
 • Jaký je váš vztah k penězům?
 • Umíte přijímat? Pokud ne, tak proč ne?
 • Umíte dávat? Pokud ne, tak proč ne?
 • Co si myslíte o bohatých lidech?
 • Přejete hojnost druhým? Pokud ne, tak proč ne?
 • Vidíte ve světě spíše chudobu nebo hojnost?
 • Co můžete udělat proto, abyste na peníze přestala nahlížet negativně?

 

 1. Cvičení pro každý den – představujte si

Vizualizace hojnosti: Každý den ráno, nejlépe před zrcadlem, rozpřáhněte paže a představujte si, jak k vám proudí prosperita a vy ji s radostí vítáte do svého života! A zkuste si nahlas říkat: “Zasloužím si prosperitu…”

“Když se ti zdá, že je vesmír čím dál temnější,

není to proto, že se před tebou zavírají dveře, ale proto, že tvůj pohled prchá před světlem.”

(Francois Garagon, Jade a posvátná tajemství života)

 

 

 1. Cvičení – těšení se

Tento týden nás čeká povznášející cvičení, které se věřím jednoho dne stane vlastně přirozeným způsobem našeho života – tedy nahlížet věci z pozitivního pohledu. To, co nás nejvíce vyčerpává, je právě upadání do negativního poukazování. Tak jdeme na to: Jakmile se ráno probudíte, nalaďte v sobě pocit “těšení se”. Buď těšení se na něco, co vás skutečně brzy čeká a již je to domluvené, přichystané, apod. Nebo něco, co byste si přála, ale ještě se to ve vašem životě nemanifestovalo. Představte si, jaké to je, když se vaše přání splní. Řekněte si v duchu proč to chcete a hýčkejte si ten dobrý a vášnivý pocit pro vaši věc!

 

13. týden

1. Cvičení – otázky k zamyšlení

 • Jaký den ve svém životě jste cítila nejvíce vášně? Vzpomenete si? Jistě ano! Protože vášeň to je právě ten skutečný živoucí, pulzující život! Co jste ten den prožívala? A jaká byla vaše cesta než se tento nejvášnivější den naplnil? Vše si zapište a přeji příjemné pátrání ve vašem vášnivém srdci!
 • Kdybyste žila mezi Indiány, dali by vám přezdívku podle nějakého vašeho výrazného rysu osobnosti. Představte si, že jste vyrůstala bez hranic, že jste se mohla již od malička projevovat podle sama sebe – jaký by byl váš nejvýraznější rys osobnosti? Dejte si indiánskou přezdívku a napište si ji: “Jsem ta, která… (doplňte)”…

 

 1. Cvičení – věta pro celý týden

A tento týden si každý den říkejte: “Respektuji sama sebe.”

 

14. týden

Neodpoutávej se nikdy od svých snů! Když zmizí, budeš dál existovat, ale přestaneš žít.“

Mark Twain

 

 1. Cvičení – vaše sebevědomí

Vzpomínáte si na úkol, kdy jste měla ohodnotit své sebevědomí na škále 0 – 10? Tak si v bloku namalujte přímku a zaneste si na ni, kde se právě teď nacházíte. Urazila jste kus cesty, ale pokud se to na škále zatím nějak neprojevilo, pak je prostě potřeba vytrvat! Ale věřím, že cítíte, že se ledy pohnuly více či méně, ale pohnuly a k tomu vám moc a moc gratuluju!

 

 

 1. Cvičení – seznam

Tento týden si do bloku zapisujte každé ráno seznam toho, v čem cítíte, že jste udělala “pokroky” za celou dobu školy…

 

 1. Cvičení – akce

Napište si seznam vašich snů. Co byste chtěla? Po čem toužíte? A pak si vyberte jeden sen, který je pro vás nyní ten nejvíce “volající”. A zavažte se, že každý den pro splnění tohoto snu něco – cokoliv uděláte! Každý den jedna akce! Jak říká Brian Tracy (celosvětově uznávaný motivační řečník a kouč) toto je důvod, proč si někteří lidé své sny plní a jiní ne – ti, kteří si je plní, jsou jim věrní a dělají pro ně každý den alespoň kapičku. Ti, kteří svým snům věrní nejsou, pak své sny vzdali a nechají je bez povšimnutí… Někdy může trvat mnoho let než se sen splní, ale nic se neděje lusknutím prstů! Každý úspěšný člověk šel dlouhou cestu, než si svůj sen splnil! Překonávejte svoji “komfortní zónu” a svůj strach! Držím vám pěsti a nezapomínejte, že jsem s vámi!

 

 

 1. Cvičení – závěrečná otázka k zamyšlení

Z čeho máte strach, ale víte, že je pro vás přínosné to udělat??? Tak to udělejte!

 

 1. Cvičení – práce se zrcadlem pro každý den

Kdykoliv, zvláště před zrcadlem, si říkejte jednoduchou větu: “Jsem dost dobrá.”

 

 

Jste dost dobrá a krásná, nezapomínejte na to!

 

Jak řekl jeden mudrc: “To, co dnes dělám, je důležité, protože jsem to vyměnil za jeden den svého života.”

 

A nyní mi nezbývá než se rozloučit a poděkovat vám, že jste byla se mnou a že jste tančila v rytmu své duše!

A budu se těšit zase při nějaké další příležitosti!… A pokud byste chtěla nějaké záležitosti probrat po e-mailu, pak je zde E-mailové poradenství! Nebo Vás samozřejmě srdečně zvu na osobní konzultace!

S láskou a vděčností Jitka

 

Závěr: Hodná holka, potvora nebo sebevědomá žena?

Hodná holka – tak jak ji známe je zaměřená vždy hlavně na druhé. Druzí jsou jejím číslem jedna, stará se o ně a o své potřeby vůbec nepečuje. A pokud pečuje, pak je vždy někde na posledním místě. Chce, aby ji měli všichni rádi a tak dělá maximum, aby se zavděčila a vůbec si nejde za svými pocity, za svým štěstím. Pak čeká vděčnost od druhých, ale ta většinou nepřichází, a to zcela logicky. Pokud si neváží sama sebe, neváží si jí ani druzí. Vždy její pocit závisí jen na tom, zda ji druzí oceňují, obdivují, přijímají či mají rádi. Je to takový bludný kruh, protože čím více touží po obdivu od druhých, tím více vysílá do svět, že jej nemá a tudíž k ní opět přichází jen nedostatek lásky. Oproti tomu potvora zase neuznává vůbec druhé. Nechápe, že všichni jsem si rovni a dělá různé podpásovky a chová se povýšeně. Hádám, že té také není moc dobře. Být v pocitech pohrdání ostatními znamená být v nedobrých pocitech. Když druhé neustále kritizuje, opět v sobě ladí negativní pocity. Tato potvora jedná ze strachu, aby se na ni vždycky dostalo, apod… A teď je tu ta třetí varianta, jejíž posláním je právě tato škola – být sebevědomá žena! Být si vědoma sama sebe. Vždy si nejdříve naplňovat svoje potřeby a pak teprve rozdávat i kolem, pokud je síla a je co rozdávat. Vědět, že všichni jsem si rovni, takže se k druhým chovám s respektem. A hlavně se chovat s respektem sama k sobě. Nejde o to být hodná, ale sebevědomá. Nejde o to být potvora, ale láskyplná sebevědomá žena, která zná svoji cenu a zároveň uznává cenu druhých. Uznává tu velikou paletu rozdílnosti, která je pro tento svět přirozená a nechává každého být tím, kým je…

(Toto je úryvek z mé knížky „Maminko, důvěřuj si!“, Grada 2015, kde naleznete ještě více povídání o ženském sebevědomí.)

 

„Jen to je ztraceno, čeho se sami vzdáváme.“ 

Gotthold Ephraim Lessing

 

Buďte stále svá!

Jste v pořádku taková, jaká jste!

Přijměte se a milujte!

 

 

 

Aktuální články

Všechny články »

Přihlaste se k odběru novinek