Vítej v 1. týdnu
NEKRITIZUJ SE A OCEŇ SE

1. NEKRITIZUJ SE TOLIK:)

V proudu kritiky se můžeš držet velmi dlouho a sama jsi zřejmě poznala, že kritika ti nepřinesla pocit spokojenosti. Tedy s kritikou vůči sama sobě prostě přestaň! Zvláště přestaň zcela používat vulgarismy, protože těmi si nejvíce natrháváš svoji sebeúctu…

Podle doporučení L. L. Hay – když se ti něco nepodaří, běž k zrcadlu a řekni si: „Stejně tě mám ráda.“ Pokud si nedokážeš říci, že se máš ráda, pak najdi nějakou větu, které bys věřila – například “Stejně jsi šikovná holka…”, “V té chvíli jsi udělala to nejlepší, co jsi právě mohla…”, apod… Když se ti něco podaří, pak se dívej v zrcadle do svých očí a řekni si: „Děkuji ti“.

Taková krásná a podobná cvičení můžeš najít v knihách od L. L. Hay, která velmi doporučuje právě práci se zrcadlem. Díváš se do svých očí, navazuješ se sebou hlubší kontakt a hlavně měníš svou vnitřní řeč tak, aby ti přestala ubližovat, abys neubližovala sama sobě svojí vnitřní řečí… A byla k sobě laskavá, dávala si soucit….

2. OCEŇUJ SE 

Kdykoliv si uvědom, co na sobě dokážeš ocenit… Toto cvičení ti velmi zdárně pomůže překlápět tvůj zvyk kritizovat se. Pomůže ti lépe na sobě vidět a v srdci cítit to, za co se sama dokážeš ocenit. Toto cvičení tě jemně a zároveň pevně dokáže překlápět z negativního do pozitivního. Opravdu si udělej každé ráno nebo každý večer chvilku a sepiš si takový seznam ocenění toho, kdo jsi. Nevadí, když se budou jednotlivé body každý den opakovat. Tím, že ze sebe budeš vyzařovat to pozitivní, budou tě napadat další pozitivní záležitosti o tobě! Když toto cvičení dělám na seminářích, nejdříve se cítí ženy zaražené, že nejsou zvyklé se ocenit a chválit, protože prý samochvála smrdí. Ze své zkušenosti v praxi však mohu potvrdit, že když o sobě říkáme dobré věci, cítíme se dobře, ale když se pochválit neumíme, pak se necítíme dobře. Co říkáte?

Kdo jsi? Každý vnitřně a přirozeně touží po lásce, po štěstí, po zdraví a prosperitě. Zeptej se lidí, hádám, že vám každý přikývne, že vlastně ano, že takový život by byl fajn. A pak často člověk povzdychne: “Ach jo, ale to není nic pro mě. Já nejsem dost hezká… Já nejsem dost štíhlá… Já nejsem dost schopná… Já nejsem… Já nejsem….” Zkusme místo toho začít říkat KDO JSME!!!

3. Sranda cvičení – rovná záda a úsměv

Kdykoliv si vzpomeneš, zkontroluj své tělo, zda stojíš rovně. Hlídej si svoje rovná záda a k tomu úsměv! Když půjdeš kolem zrcadla, srovnej své držení těla a usměj se na sebe. Úsměv je potvrzení vlastní sebehodnoty, tak sem s ním… Když projdeš kolem výkladní skříně, usměj se na sebe. Kdykoliv sedíš u počítače, uvolni svoje napětí v čele, ve svalech krční páteře, povol ramena a co nejvíce narovnej záda. Zkrátka měj rovná záda a úsměv na rtech kdykoliv si vzpomeneš!

Lidský organismus neumí rozeznat přirozený a “umělý” úsměv a při každém z nich vylučuje do těla endorfiny – tzv. hormony štěstí, čímž zvyšuje imunitu a vůbec napomáhá k celkově vitálnějšímu stavu těla i mysli….

Vzpomeň si na sebe jako na malinkou holčičku, která bezprostředně uměla milovat samu sebe, takovou jaká je. To je krásný a pravdivý pocit, viď?

Vítej ve 2. týdnu

VDĚČNOST A PŘIJETÍ VNITŘNÍ HOLČIČKY

Vděčnost je silný pocit, který dokáže otevřít naše srdce.

1. Drobné cvičení: ANO a vděčnost

Toto cvičení zkoušej provádět těsně před spaním. S nádechem si řekni vždycky nějakou záležitost, věc, člověka, za kterého nebo za co jsi vděčná a s výdechem jednoduché a procítěné “ANO”…

PŘIJETÍ VNITŘNÍ HOLČIČKY

2.“Přijímám sama sebe, takovou jaká jsem”

Tuto větu si říkej v duchu, kdykoliv si na ni vzpomeneš. Nebo ještě lépe si ji říkej před zrcadlem, ale vždy ať ji provází dobrý pocit! Pokud ti tato věta s dobrým pocitem nejde napsat či říci, tak si ji přeformuluj na něco podobného: “Jsem na cestě k tomu, že se přijímám taková, jaká jsem!”

3. Cvičení – staré fotky a zrcadlo aneb léčení šrámů vnitřní holčičky

Najdi si fotky, když jsi byla malá holčička! Všimni si, jak jsi byla krásná, usměvavá, plná života a vnitřní radosti a důvěry v tento život. Užívej si to! Omluv se této malé nádherné holčičce, že jsi ji poslední dobou vůbec nevnímala a nehrála si s ní a neposlouchala ji. Od této chvíle si dej závazek sama sobě, že tuto malou holčičku budeš v sobě hýčkat. Budeš si jí vědomá a budeš se jí věnovat, kdykoliv od tebe bude potřebovat podporu a lásku. Běž k zrcadlu a promluv si s ní. Řekni jí, jak je kouzelná, úžasná, báječná a jak ji máš ráda! A nezapomeň si vzít kapesníky!

4. Cvičení pro každý den – ber s sebou malou holčičku všude tam, kde jsi a kam jdeš

Zkus si tuto malou holčičku s sebou brát, kamkoliv jdeš a kdekoliv jsi a také jí dělej vše, co jí na očích vidíš.:) Chce si zatančit – zatanči si s ní! Chce něhu – řekni jí, jak ji máš ráda! Dej jí najevo, že jsi tu pro ní a že pro ní uděláš maximum, aby se cítila, co nejlépe. Prostě jí hýčkej a užívejte si to společně!

Každá žena je jedinečná! Buď kočkou, jakou skutečně jsi – kočkou, která zná svoji cenu, která má ráda sama sebe a která ví, co je pro ni dobré… Překonej staré názory společnosti o tom, že sebeláska je špatná a ovane tě svěží vánek lásky, svobody a radosti. Věřím, že žena, která žije v opravdové bezpodmínečné lásce, tak i lásku hýčká v sobě samé a šíří ji kolem sebe…

Přeji ti krásný týden prožitý s vděčností a tvojí malou holčičkou v srdci.

3. týden

VLASTNÍ HRANICE, ODEVZDÁNÍ A DOBITÍ BATEREK

1. Vlastní hranice

Všímej si kdykoliv se necítíš v nějaké situaci dobře, řekni „NE“. Nenech si ubližovat a udržuji si své vlastní hranice. Vědomě se snaž vždy se postavit sama za sebe a procítit ve svém srdci, že je správné neubližovat a nenechat si ubližovat. Chce to trénink, ale stojí za to vytrvat! Slovíčko „NE“ je veliký pomocník ve zpevnění našich hranic. Dělej věci ze svého dobrého pocitu a nikdy proti sobě netlač jen proto, aby tě druzí měli rádi. Pokud cítítš, že je toto téma pro tebe zásadní, velmi doporučím studovat asertivitu – je to klíčová komunikační dovednist, která dává pochopení toho, jak si své hranice posílit a že je to tak zcela v pořádku.

Příběh o tom, proč se nebát kritiky

Kráčeli městem tři: osel, dědeček a vnuk. Dědeček se vezl na oslovi, vnouček cupkal pěšky. V tom jeden kolemjdoucí pohoršeně vykřikl: “No tohle! Nestydíš se, dědku? Ty si jedeš a to ubohé děcko necháš běžet. Nevidíš, jak má malé nožičky?” Stařík si vzal jeho slova k srdci. Slezl z osla a nabídl své místo chlapci. Ale hned za rohem se zhrozil jiný muž: “Chudák starý pán, no ten se dočkal! Kluk se veze jako kníže, ale starci neprokáže úctu! To ti není hanba, kluku?” Teď se zastyděl klouček. Dědeček přisedl k němu a jeli na oslovi oba dva. “Fuj! Skandál!” vyjekla jakási žena. “Chcete to ubohé zvíře zničit? Hanba! To mu chcete strhat hřbet?” Stařeček i hošík slezli a už celí spletení kráčeli vedle osla. Mládenci z hospody vybuchli smíchy!: “Podívejte, blázni!” křičeli jeden přes druhého. “Mají osla a jdou pěšky! K čemu ho tedy máte, hlupáci?” (Převzato z “Příběhů pro potěchu duše” od Bruna Ferrera)

2. Cvičení – odevzdání a dobití baterek

Najdi si chvilku pro sebe – například těsně před usnutím. Zavři si oči, uvolni se a představ si samu sebe na místě, kde se cítíš dobře. Můžeš si místo zcela vymyslet nebo zvol to, které znáš ze svého života. Pak si představ, že před sebou máš velkou bednu, krabici nebo truhlu. A nyní všechna svá nefunkční přesvědčení, kritiky nebo jakékoliv starosti a trápení vlož do této bedny. A dej je tam s pocitem vděčnosti, že jsi se díky nim něco naučila a pochopila jsi, že toto již v životě nechceš. Pak tu bednu v představě pošli po moři nebo po řece nebo ji prostě jen odevzdej nějakému přírodnímu živlu – větru, slunci, dešti nebo také ohni… Cokoliv, co je ti příjemné, tak s krabicí proveď a představ si, jak ji příroda, ta vyšší moc nebo oheň přemění ve sluneční světlo nebo kapky deště, v prach nebo se prostě jen rozplyne… Úleva je skvělá, užij si ji!

Nahrávka k poslechu k zakoupení zde

Vítej ve 4. týdnu

PŘIJETÍ SVÉHO TĚLA

1. Cvičení – pozorování a přijetí pocitů v těle před spánkem pro každý den

Když ležíš v posteli, uvolni se a jen vnímej své tělo. Ponoř se do něj, proskenuj, jak se uvnitř těla cítíš. Jaké máš v těle pocity? Dej jim pozornost a jen je pozoruj bez hodnocení a bez negativního posuzování. Můžeš cítit bolest hlavy, tíhu na hrudníku, tlak v očích, brnění v nohách, apod… Ale také můžeš cítit příjemné pocity uvolnění. Věnuj se pocitu, který je nejvýraznější a jen ho pozoruj s vlídností, pozoruj ho a on dostane prostor se projevit a odejít…. Toto je velmi účinné cvičení na přijetí sebe sama. Vnímáš totiž své pocity v těle, nepotlačuješ je a to je veliký signál pro tělo, podvědomí, duši, že jsou vyslyšeni a dostávají prostor a vlídnou pozornost, kterou tolik potřebují! A tím, jak nepříjemné pocity slábnou, odcházejí pod tvojí vlídnou pozorností, můžeš se o to lépe dostat ke své podstatě, kterou máš hluboko uvnitř sebe. A to vždy stojí za to, protože v hloubi tvé duše je vždy láska a klid.

2. Cvičení – práce se zrcadlem pro každý den

Podívej se do zrcadla a řekni si: “Jsem hezká žena…” Pokud tomu nevěříš, zkus si říci něco, co v tobě vzbuzuje dobrý pocit – např. “Jsem pohledná”, “Něco na mně je”, “Jsem zajímavá”, zkrátka cokoliv, co tě podpoří. Kdykoliv jdeš kolem zrcadla, řekni si cokoliv milého. Zkrátka řekni si cokoliv SVÉHO, čemu v té chvíli skutečně věříš…

Príma týden přeji a nezapomeň na rovná záda, úsměv a laskavost ke svému tělu!

Vítej v 5. týdnu

ODPUŠTĚNÍ SAMA SOBĚ A DRUHÝM

1. Cvičení – zamyšlení před spaním

Tento týden si před spaním uvědom, co se ti předchozí den povedlo pěkného, milého, úspěšného, zkrátka, za co se můžeš ocenit z předchozího dne. Ale samozřejmě i v negativních emocích či myšlenkách se skrývá dar pochopení – toho, co nechceme. O to více se přibližujeme k pochopení toho, co chceme a věci jsou pro nás jasnější a jasnější…

2. Cvičení na odpuštění sama sobě

A tento týden nás čeká něco “těžšího” – odpuštění. Začneme odpuštěním sama sobě – to je většinou velmi opomíjené téma, ale velmi důležité! Tento úkol si udělej kdykoliv na něj budeš mít skutečně klid a dostatek času. Více je zde (z knihy „Miluj svůj život“ od L.L. Hay):

„Klidně se posaďte před zrcadlo, dívejte se sama sobě do očí a řekněte: „Právě teď jsem ochotná odpustit si.

Odpouštím si za to, že _______________ (doplňujte si, co vám běží hlavou).“

Opakujte to stále dokola. Objeví se spousta věcí, které si chcete odpustit. Provádějte to alespoň pět až deset minut. Pátrejte ve svém srdci po událostech, které si toužíte sama sobě odpustit. Pátrejte po tom, co je ve vás ukryté, potlačené, bolestivé. A vše to uvolněte větou, že si to teď právě všechno odpouštíte… Až budete mít pocit, že jste si řekla, co jste potřebovala, pak si poděkujte. „Děkuji sama sobě, že jsem si dokázala odpustit.”

Je to velmi účinné cvičení. Někdy stačí na určité záležitosti provést ho jednou, jindy je potřeba cvičení provádět častěji… Zkrátka podle toho, jak tě volá!

3. Cvičení pro každý den – “Mám se ráda”

A věta, která by v tobě měla vyvolávat příjemný pocit, ať už před zrcadlem nebo kdykoliv si ji během dne řekneš: “Mám se ráda a láskyplně podporuji sama sebe” nebo mírnější varianta: “Jsem na cestě k tomu, mít se ráda a podporovat sama sebe.”

4. Cvičení – stoj rozkročný

Je tu “tělesné” cvičení podle Dr. Claudie Croos-Müller – stoj rozkročný. Je to jednoduché – kdykoliv stojíš, rozkroč se. Neměj nohy u sebe, nejsi tak stabilní. Naopak při rozkročeném postoji tvoje stabilita sílí – je to jako strom a kořeny, které jsou rozlehlé. Tak i ty, pokud zvětšíš úsek, na kterém stojíš, budeš pevněji stát. Což jde samozřejmě ruku v ruce i s tvojí psychikou. Jak říká Claudie: “Pokud stojíš pevně zakotvený, přichází nervovými drahami také příslušná pozitivní zpráva do tvého mozku: jsi stabilní, zůstáváš pevný – a cítíš se silný. Toto cvičení má rád obzvláště mozeček (část mozku). Mozeček je zodpovědný za rovnováhu a koordinaci. A to hned mentálně působí proti jakékoliv formě nejistot.“

ODPUŠTĚNÍ DRUHÝM LIDEM

5. Cvičení na odpuštění druhému člověku

Nejdříve si napiš seznam lidí, kterým bys ráda odpustila. A začni tento týden s odpuštěním tomu, kdo tě nejsilněji ze seznamu přitahuje. Nemusí to být ten “nejhlavnější” člověk. Někdy je dobré nezačínat s tím nejtěžším… A opět si dej na tento úkol dostatek času. Více je zde (z knihy „Miluj svůj život“ od L.L. Hay):

„Klidně se posaďte před zrcadlo, dívejte se sama sobě do očí a řekněte: „Člověk, jemuž potřebuji odpustit je__________________ (jméno)

A já mu odpouštím, že ______________________________________.“

Opakujte to stále dokola. Objeví se spousta věcí, které určité osobě musíte odpustit, dejte si dostatek času a všechny záležitosti k odpuštění řekněte nahlas. A pak si představte, jak vám říká člověk, jemuž odpouštíte: „Děkuji, teď tě osvobozuji“. Pokud se při cvičení objeví potřeba ještě odpustit i sobě, pak sem s tím! Řekněte nahlas: „Odpouštím si, že jsem _______________.“

Některých zážitků se zbavíme snadno a jiné je třeba odstraňovat hodně dlouho, až jednoho dne povolí a zmizí.

”I jeden sluneční paprsek může prostoupit mnoho tmy.” František z Assisi

Děkuji, že jsi se mnou prošla 5 týdnů posílení tvojí sebelásky.

A budu se těšit zase při nějaké další příležitosti…

Buď stále svá!

Jsi v pořádku taková, jaká jsi!

Přijmi se a miluj!♥