Ilhem Mahbouli je specialistkou na aroma masáže, podporuje tradiční bylinnou medicínu, aromaterapie je pro ni stálou inspirací. Zajímalo mě tolik věcí… Otázky pokládála Jitka Nesnídalová.

 

Jaké jsou tvoje oblíbené vůně?

Růže a santal jsou asi mé stálice, ale počasím, náladou, ročním obdobím se moje vonné chutě mění. Na podzim se neobejdu doma bez pomeranče v aromalampě, v létě bez kadidel z pryskyřic, do koupele si ráda přimíchám bylinky jako levanduli, majoránku, tymián, šalvěj, borovici, na tělo namažu balzám s jasmínem, do vlasů champaku. Když jsem unavená udělám si peeling s geraniem a jalovcem, na mém muži mi voní orientální silice oud (orlářkové dřevo) s bergamotem, neroli vodou si osvěžuji obličej i ji přidávám do pudinku návštěvám. Kdybych stavěla saunu, chtěla bych ji z cedrového dřeva, pro zvláštní příležitosti si za ouško kápnu olej z modrého lotosu a popsala bych asi mnoho dalších řádků…

  

Jaká byla tvoje cesta k tomu stát se aromaterapeutkou?

Přes vůně jsem vnímala vše už od dětství. Aromaterapie je když rozkrojíte citron, vložíte růže do vázy, vaříte jablečný kompot se skořicí a hřebíčkem, zamažete si ruce od borové smůly, stáhnete lýko z vrbové větvičky, lehnete si na mezi do mateřídoušky. Bez několika silic neodjedu na dovolenou, když vidím opuštěnou ženu, hned bych na ní šplíchla růžový olej, aby se jí radostí zalilo srdce, když už ne láskou. Dceru štípne komár – otvírám levanduli, na manžela padá únava při řízení auta – vylovím z kabelky rozmarýnu. Když máme rýmou ucpané nosy, obložím topení mokrými ručníky s eukalyptem. Zdá se mi přirozené používat pro potěšení i pro léčení, co nám nabízí příroda. Rostliny jsou tu o mnoho milionů let déle než lidi, mají tedy více zkušeností a jsou dokonalejší. Není prý jedovatých bylin, každá je na něco účinná, jen je třeba se v nich vyznat. Baví mě míchat mastičky, balzámky, krémíky, oleje. Například když nám plně rozkvetou stolisté růže na zahradě, každé oberu opatrně okvětní lístky, usuším je a těším se až je naložím do kokosového nebo třeba mandlového oleje při novoluní. A pak se jeden večer celá nabalzamuji a i když bude za okny už sníh, budu snít sny o rozkvetlé omamně vonící zahradě. Asi jsou vůně pro mě tak nepostradatelné, že s nimi chci i pracovat.

 

V čem jsou aroma masáže blahodárné pro naše tělo a duši?

Kůže je největší orgán, což můžeme využít jako výborný nástroj k výživě těla, smyslů i duše. Skrze pokožku se rychle vstřebávají silice rozpuštěné v základním oleji, nosem vdechujeme nádhernou vůni a během několika hodin se odbourávají v játrech – je to velmi rychlá, jednoduchá a účinná terapie. Jednotlivé esence mají různé účinky, především na nervovou soustavu, v kombinaci působi synergicky. Je to velmi příjemný způsob jak vyčistit mysl, snížit napětí, ulevit bolavým svalům, osvěžit unavené tělo, podpořit fyzickou i emocionální pohodu. Pokožka se prokrví, prozáří, zregeneruje, hydratuje, svaly se zrelaxují, duše zažije povznášející pocit. Obnoví se tok životní energie, hluboké vnitřní usebrání se, zaplaví nás harmonie.

 

Jak působí na děti?

Děti jsou bytosti velejemné konstituce. Záležitosti, které my dospělí ukládáme hluboko do nitra, do zapomnění, mají stále zjitřené, daleko více využívají intuici, reagují přirozeně. Bohužel hůře snášejí křivdu, opuštění, bolest, smutek, bezradnost… Aromaterapie jim pohodlně a nenápadně pomůže překlenout podobné nesnáze. Je to obsáhlé a zajímavé téma.

Rodiče kteří se dají touto cestou nesmírně obohatí a naplní svět dětem i sobě. Prožijí vnitřní radost, kouzlo neverbálního spojení se svými dětmi. Ty je za to pozvou do svého čistého světa. Domluva bude jasnější, srozumitelnější, otevřenější, jednodušší a přesto hlubší a citlivější. Děti lépe usínají, učí se relaxaci, soustředění, přijímání i dávání, zlepšuje se obranyschopnost jejich organismu.

  

Jsou aroma masáže určené take pro těhotné ženy?

Ano, určitě. Jen je třeba větší vnímavosti k požadavkům a pocitům maminky. Zároveň asi dvě třetiny éterických olejů jsou kontraindikací v těhotenství. Zde je praxe a profesionalita důležitá. Masáž pomáhá odstranit bolesti zad spojené se změnou držení těla a těžiště, řeší otoky končetin a též je aromaterapie podporou, útěchou, péčí a úlevou pro ženu v očekávání. Mám i velmi pozitivní zkušenosti s aromaterapií při porodu.

 

Moc se mi líbí tvoje vášeň k vůním. Zřejmě každá žena miluje vůně, ale v každodenním životě si jich moc nepovšimneme. Jak začít být více všímavé, citlivé či otevřené k pestré škále vůním tohoto světa?

Čich je první smysl který s námi přichází na svět a který s námi i jako poslední odchází. Pokud v životě jdeme za svým nosem, půjdeme tou správnou cestou. Pokud cítíte, že tak to má být, máte na to nos 🙂 a nespletete se. Určitě vnímáme vůně všichni, jen si to třeba někdo plně neuvědomuje. Miminko bezpečne pozná vůni své matky, když se zamilujete, je to ten, který vám především voní. Nos nemůžete vypnout, má to tedy i svoje nevýhody ;-). Parfém se nedá vybírat bez toho komu je určen. Čichová pamět je nedílnou součástí celého našeho bytí, spojujeme určité zážitky s vůní louky, padlého listí, jídla, vánočního stromku, domácnosti, lidí… Když vaříme, nebo jíme jídlo, pijeme víno, instinktivně si přivoníme, pak smísíme čich s chutí. Můžeme zavřít oči pro lepší soustředění. Zkusme si přičichnout pravou a potom levou nosní dírkou ke květině, zjistíte, že intenzita není stejná. Uvědomme si co nám dělá dobře – citrusy, květiny, dřevo, pryskyřice, byliny, ovoce, animální vůně (ambra,musc), kůže, tabák… Možná nás vůně inspirují, probudí smyslnost, uchlácholí vířící myšlenky, zpevní odhodlanost, zapudí ostych, uvolní zablokované vztahy, zlepší náladu, nebo nás prostě jen potěší.

 

Jaké vůně dokáží více otevřít ženě srdce vůči sama sobě a ke své intuici?

Každá jsme jiná, každá jsme jedinečná, s různými talenty, návyky, zážitky, touhami… Možná naše čichová paměť, která celý život zaznamenává podprahově všechny vůně a pachy, které souběžně doprovázejí nějaké události, ovlivňuje naši náladu a vjemy. Ylang-ylang pomáhá duši ulevit při úzkosti, růže uvolní napětí a rozpouští smutek, pačuli je účinné antidepresivum, neroli navodí radost ze života, frangipani povzbudí náladu, geránium léčí staré křivdy. Je dobře, že se každému líbí něco jiného a co působí na tebe, nemusí fungovat u mne.

 

Máš nějakou praktickou radu, jak si začít více užívat vůní v životě? Například zakoupit si éterické oleje? Jaké pro začátek?

Pro začátek radím vyčistit si nos. Nemyslím kapesníkem, ale zbavte se všech syntetických náhražek v běžné domácnosti. Jako čtete etikety jídla bez éček, barviv, glutamátu apod., prohlédněte obaly přípravků, kde je napsáno parfum, či fragrance. Komerční parfémy a kosmetika, toaletní papír, jar, vůně do vysavače, auta a elektrických zásuvek, aviváž, svíčky… Začněte čichat k šiškám, květinám ze zahrady a luk, ovoci, dřevu, jehličí. Příroda je dokonalá, její prostor, energie, vibrace. A ano, éterické oleje jsou koncentrovaný vzorek přírody. Do aromalampy, masážních olejíčků, do koupele, k neutrálním čistícím prostředkům, na polštářky, do osobních vůní. Dřív než začnete míchat, vnímejte jeden druh. Existují firmy, kde pokoupíte kvalitní levné i drahé, ale hlavně přírodní silice. Stresu vás rychle zbaví citrusy, na nachlazení eukalyptus, mateřídouška, pro pohodu benzoe, při meditaci kadidlo, na soustředění rozmarýn, vášnivý večer zajistí jasmín, santal pocit jistoty a klidu, lemongrass osvěží atd.

 

Jaké je tvoje životní krédo?

Skutečná kvalita není za každým rohem, chce být objevena. Nechci patřit do klubu, kam by mě vzali.

 

Je něco, co bys ráda vzkázala čtenářům a čtenářkám?

Ať se věnují tomu, co jim dělá radost. Jsme tu jen na chvíli, tak ať se práší za kočárem!