Krásná představa uvolnit stažené, pustit nefunkční a odevzdat bolavé, viďte? A přeci je to v našich rukách rozevřít je, uvolnit a pustit, co v nich křečovitě svíráme. A přeci je to v našich silách odevzdat to, co bolí naše srdce. A přeci je v našich možnostech překonat své ego a netlačit vše po jeho ose. Odevzdat se té vyšší síle, která nás stvořila a důvěřovat životu, růstu, kráse, lásce, klidu a hojnosti. Propojit tělo a hlavu, sjednotit naše tělo, pak se dějí, nebojím se říci, až velkolepé věci. Uvolnění, naslouchání svému tělu, regenerace, relaxace, to vše vede k zharmonizování těla, a tedy i naší duše. Kdy jindy by člověk měl pouštět staré záležitosti než teď a tady? Kdy jindy je příhodnější období přestat křečovitě svírat a na místo toho osvobozovat a pociťovat vděčnost, že?

 

„Člověk může být šťastný a v bezpečí, jen když jeho srdce cítí rychleji, než jeho mysl myslí.“ Sri Chinmoy

 

Iluze ochrany zavřeného srdce

Toltékové vidí svět jako jedno velké srdce. A naše srdce jsou mnohdy zavřená bolestí a strachem, a tak i celosvětové srdce touží po lásce i přijetí. Pokud věříme, že naše srdce ochráníme tím, že ho uzavřeme, podléháme iluzi, která nás stojí mnoho sil a radosti. Uzavřené srdce vyzařuje chlad, odmítání a nepřijetí, což jsou životní kvality, které bolí a je v nich smutno. Naopak otevřené srdce se nebojí, ale důvěřuje, miluje a je vděčné, a proto si k sobě dle zákona rezonance přitahuje podobné životní kvality. Jdeme se tedy podívat na to, jak více otevřít svá srdce, protože je to k našemu nejvyššímu blahu…

 

„Umožněte si cítit vše, co cítíte! Potlačováním emocí vzniká nejvíc utrpení…“ Teal Swan

 

3 praktická cvičení na otevírání srdce

Meditace otevřeného srdce: Vždy když se natáhnete do postele před spaním, vnímejte své tělo! Jaké v něm máte pocity, jen si je jemně uvědomte a svou pozornost směřujte k srdci. Představujte si, jak v oblasti srdce září růžová a zelinkavá barva. A jen vnímejte teplo, klid a bezpečí v oblasti srdce. Můžete si na srdce přiložit i ruku a dále jen vnímat pocity v srdeční krajině. Pokud se objeví nějaké nepříjemné pocity, nebojujte s nimi, jen je pozorujte, přijměte a prozařujte růžovou a světle zelenou barvou. Vaše srdce se tak rozzáří, zažehne se v něm více jiskra odvahy k lásce a bude zářit i do okolí. Tuto meditaci provádějte každý večer! A užijte si ji! Vaše srdce si ji rozhodně užívá a je vám vděčné, že se mu věnujete a že ho otevíráte!

 

Afirmace: Umět vnímat své myšlenky a dát jim směr, je naprostý základ pro šťastný život! Tuto afirmaci proto používejme co nejčastěji, ať už nahlas před zrcadlem nebo kdykoliv tichým vnitřním hlasem: „S důvěrou otevírám své srdce, protože vím, že je to ta nejmoudřejší cesta ke štěstí.“ A nezapomínejte, že při afirmaci je důležité mít příjemný pocit. Otevíráte tak své srdce a zároveň dáváte své mysli najevo, že vy jste její paní. Otevřené srdce tepe životem, je radostné. Otevřené srdce přijímá bezpodmínečně sebe sama a druhé lidi, které miluje. Dalajláma má široce otevřené srdce, a proto mu tolik lidí naslouchá. Naslouchejte i vy potřebě svého srdce se otevřít a milovat…

 

Imaginace: Tato imaginace je inspirovaná Chuckem Spezzanem a jeho  knížkou „Jestli to bolí, není to Láska“. A opět nám pomůže více otevřít svá srdce. Podívat se na každodenní zážitky a situace a dát jim novou láskyplnou energii díky prožitkům v imaginaci. Věnujte se této imaginaci kdykoliv vás volá a užijte si ji s tím nejpříjemnějším pocitem.

Udělejte si chvíli, posaďte se nejlépe do tureckého sedu s rovnými zády a zavřete oči. Vzpomeňte si na nějakou situaci, kdy jste měli pocit strachu či ztráty. A nyní si dovolte, aby se vám objevovaly nápady ohledně toho, jak byste mohli prostřednictvím svého otevřeného srdce a soucitu dát lásku, která by danou situaci změnila. Tato imaginace je velmi úlevná a ozdravná, nalévá do vašeho srdce naději a pochopení!

 „Všechno začíná u toho, nakolik se máte rádi. Když se skutečně milujete, zůstáváte vyvážení a klidní.“ L. L. Hay

Jitka Nesnídalová